Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Medycy stworzyli Kalkulator Niewydolności Serca

Autor: w dniu 2023-12-07

Kalkulator Niewydolności Serca to specjalistyczne narzędzie dla lekarzy, które pozwala oszacować ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z niewydolnością serca. Został opracowany wspólnie przez przedstawicieli Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Centrum Medycznego.

Kalkulator Niewydolności Serca jest pierwszym tego typu narzędziem w Polsce. Zadaniem tym zajął się zespół w składzie: dr hab. Jacek Niedziela, prof. dr hab. Piotr Rozentryt, prof. dr hab. Mariusz Gąsior z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dwóch statystyków: inż. Daniel Cieśla z Działu Nauki SCCS oraz prof. Michał Skrzypek z Zakładu Biostatystyki SUM w Katowicach.

Kalkulator Niewydolności Serca w sieci

Zabrze Heart Failure Risk Score to narzędzie darmowe, dostępne na stronie internetowej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Kalkulator jest bardzo przydatny do oceny rokowania pacjentów z niewydolnością serca. Co ważne, narzędzie zostało stworzone na bazie wyników leczenia polskich chorych. Do tej pory mogliśmy korzystać z kalkulatorów z innych krajów. Narzędzie jest pomocne zarówno przy wypisie ze szpitala, jak i w leczeniu ambulatoryjnym – mówi prof. dr hab. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM, SCCS w Zabrzu.

Wykorzystując nowoczesne metody statystyczne, możliwe jest oszacowanie ryzyka zgonu pacjenta, bazując na ośmiu łatwo dostępnych parametrach. To pierwszy tego typu kalkulator ryzyka opracowany dla wszystkich chorych z niewydolnością serca, bez względu na frakcje wyrzutową lewej komory.

– Kalkulator jest przeznaczony dla lekarzy opiekujących się chorymi z niewydolnością serca: kardiologów, internistów i specjalistów innych dziedzin. Po wprowadzeniu kilku parametrów otrzymujemy rokowania pacjenta, co pozwala dostosować intensywność opieki i leczenia do indywidualnych potrzeb chorego  – wyjaśnia dr hab. Jacek Niedziela.

Identyfikacja pacjentów obarczonych największym ryzykiem zgonu – jak informuje zabrzański magistrat – pozwala zintensyfikować opiekę poprzez zwiększenie częstości wizyt kontrolnych, czy też uważną optymalizację terapii.