Teraz gramy:

Title

Artist
Background

REL – Młodzieżowym Słowem Roku 2023!

Autor: w dniu 2023-12-07

Wiadomo, jakie słowo wygrało w ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Internauci zdecydowali, że młodzi ludzie najczęściej używają słowa rel!

Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę, ponad 140 tysięcy głosów. Wśród docenionych słów znalazły się też: "sigma" oraz "oporowo". Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa "oddaje".

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 to REL, czyli… co?

Internauci zdecydowali. Młodzieżowym Słowem Roku 2023 jest słowo REL, które zdobyło blisko 19 tysięcy głosów. Przewodnicząca Jury Anna Wileczek poinformowała, bo nie wszyscy to pewnie wiedzą, że:

"Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable 'możliwy do powiązania z czymś', jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży".

Nie tylko REL

Drugim najpopularniejszym wyrazem jest sigma– popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia "do oporu/ w opór".

Członkowie kapituły przyznali, jak informuje PWN, Nagrodę Jury dla słowa oddaje. Oznacza "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)".

Komentarza w sprawie tego słowa udzielił Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest "fajne" czy "ma dobry vibe" – informuje Łaziński.

Internauci oddali, jak informuje PWN, ponad 140 tysięcy głosów. Więcej na temat słów z finałowej puli plebiscytu zamieszczono w TUTAJ. Chętni mogą też zobaczyć wideo z ogłoszenia werdyktu:

Organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN, Partnerem inicjatywy – Uniwersytet Warszawski, zaś Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank.

Źródło: PWN