Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miasteczko Ruchu Drogowego w Parku Śląskim oficjalnie otwarte

Autor: w dniu 2024-05-07

Największe i najnowocześniejsze w naszej części kraju miasteczko ruchu drogowego otwarto w Parku Śląskim w rejonie dawnego ośrodka harcerskiego. Obiekt różni się wyraźnie od innych o podobnym przeznaczeniu. Podsumowano też inne inwestycje realizowane w poprzednich latach.

Park Śląski podsumował inwestycje, które zrealizowane zostały w ostatnich latach. Wspomniano też o kolejnym projekcie dotyczącym bioróżnorodności i działaniach związanych z ochroną przyrody o wartości 160 mln zł.

– Park Śląski jest miejscem, które łączy pokolenia, jedną z wizytówek i najchętniej odwiedzanych miejsc w województwie śląskim. Każdego roku odwiedza go około 3 milionów osób. Naszym zadaniem jest przywrócić mu dawny blask i cieszę się, że te pół miliarda złotych zainwestowane w 100 zadań to impuls, który uczyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Modernizacja Planetarium Śląskiego, druga, a wkrótce trzecia linia kultowej Elki, Ogród Japoński, czy trwające inwestycje przy Kanale Regatowym i kąpielisku Fala to wybrane projekty, które zmieniają oblicze parku. Przed nami kolejny ambitny projekt i blisko 160 mln zł na ochronę przyrody i wsparcie bioróżnorodności. Zależy nam na tym, by to miejsce pozwalało odpocząć na łonie natury, ale jednocześnie żyło, oferowało wiele atrakcji dla wszystkich pokoleń i cieszę się, że udało się skutecznie wykorzystać środki pochodzące z budżetu województwa i Unii Europejskiej, bo to inwestycje, które będą służyć mieszkańcom i turystom – mówił sprawujący do wczoraj stanowisko marszałka Jakub Chełstowski.

Park Śląski przeszedł w ostatnich latach metamorfozę, dzięki czemu stał się, jak podkreślają władze województwa, jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w naszym regionie. Każdego roku jest odwiedzany przez ponad 3 miliony turystów.

– Te ostatnie pięć lat to bardzo dobry okres dla Parku Śląskiego związany z wieloma niezbędnymi inwestycjami. To nie tylko odbudowa dotychczasowych obiektów, ale i realizacja nowych. Przykładem może być to miasteczko ruchu drogowego, ale także nowy projekt dotyczący bioróżnorodności, który przed nami. To wielkie dofinansowanie i szansa na ochronę przyrody, ale i okazja, żeby edukować dzieci i młodzież – tłumaczył prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski.

Miasteczko Ruchu Drogowego – co je wyróżnia?

Miasteczko Ruchu Drogowego to nowe przedsięwzięcie zrealizowane w Parku Śląskim. Na terenie ośrodka harcerskiego powstała nowoczesna przestrzeń ze skateparkiem, pumptrackiem, do tego ścianka wspinaczkowa i strefa malucha. Odbywać się tu będą kursy jazdy rowerem dla najmłodszych oraz egzaminy praktyczne na kartę rowerową przy współpracy z policją.

-Mamy bardzo dużo elementów – odcinek autostrady, stację paliw, przejazd dla rowerzystów, przejazd przez tory kolejowe, autobusy, przystanki, wiele możliwości dla dzieci i młodzieży, gdzie mogą nabyć umiejętności potrzebne przy jeździe na rowerze. Niestety zauważamy, że nawet osoby dorosłe popełniają wiele błędów, więc to miejsce pozwoli sprawdzić się – powiedziała naszemu reporterowi Adamowi Grabałowskiemu Marzena Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego Śląskiej Policji.

Fot. Adam Grabałowski

Park Śląski szykuje się też do realizacji kolejnego projektu. 17 kwietnia 2024 roku podpisano umowę na dofinansowanie zadania "EKOPARK zielona perła Śląska – podróż do bioróżnorodności", które ma na celu edukację oraz promocję naturalnych walorów tego wyjątkowego obszaru.

To projekt dotyczący ochrony przyrody i wspierania rozwoju bioróżnorodności na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjno-edukacyjnej zwiększającej poziom świadomości ekologicznej. W ramach projektu powstanie również Centrum Bioróżnorodności.

Okres realizacji projektu podzielony został na kilka etapów i potrwa do końca 2029 roku. Całkowita wartość zadania to prawie 160 mln zł. W tym wartość dofinansowania ze środków UE przekracza 110 mln zł.