Mieszkańcy katowickiej dzielnicy zdecydują o prohibicji
Autor: Jarosław Adamski w dniu 2023-01-20
Prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał dziś zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Koszutki w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w tej dzielnicy.
W Katowicach takie rozwiązanie po raz pierwszy wprowadzono w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. Obecnie tzw. nocna prohibicja obejmuje 5 dzielnic.
Giszowiec i Zawodzie nie chce prohibicji
W kwestii prohibicji wszystko leży w gestii mieszkańców. Jej wprowadzenie w kolejnych dzielnicach jest uzależnione od wyników konsultacji społecznych. Tam, gdzie mieszkańcy wskazywali, że chcą takiego rozwiązania zostało ono wprowadzone i obowiązuje. Natomiast, jak w przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania ten głos również uszanowaliśmy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Konsultacje z mieszkańcami Koszutki odbędą się w lutym.
Podobnie jak w poprzednich dzielnicach zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza ankietowego. Spotkanie odbędzie się 16 lutego (czwartek) o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury "Koszutka" przy ul. Grażyńskiego 47, natomiast ankietę online będzie można uzupełnić od 6 do 19 lutego poprzez stronę Katowice.eu/konsultacje.
Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostaną również przedstawiciele zarówno Straży Miejskiej, jak i Policji. Całość działań konsultacyjnych zostanie zakończona do końca marca br.
Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r. oraz Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022 r. O wprowadzenie nocnej prohibicji w Koszutce wystąpił przewodniczący rady miasta Maciej Biskupski.
Nocna prohibicja obowiązuje, w godzinach od 22.00 do 6.00 rano. Statystyki pokazują, że nowe przepisy odniosły zamierzony skutek: liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji. Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska: w 2017 roku strażnicy interweniowali 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.
Źródło: UM Katowice