Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Młoda żyrafa o imieniu Lilo przyszła na świat w Śląskim ZOO [WIDEO]

Autor: w dniu 2024-01-22

Młoda żyrafa o imieniu Lilo przyszła na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Jest przedstawicielką gatunku zagrożonego wyginięciem, dlatego wydarzenie jest ważne, a zwierzę wymaga wiele uwagi ze strony opiekunów.

W nocy z 16 na 17 stycznia br., o godzinie 2:12, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, na świat przyszła żyrafka o imieniu Lilo. Noworodek jest córką Lunani, która po raz pierwszy pełni rolę matki i jedynego samca w chorzowskim zoo – Iroko. Pełen wigoru i energii maluch rozwija się doskonale, chociaż wymaga sztucznego odchowu przez opiekunów.

Młoda żyrafa dołączyła do stada

Wśród niedoświadczonych samic, jak informuje Śląski Ogród Zoologiczny, często obserwuje się tendencję do odrzucania młodych w ich wczesnych chwilach życia, jednak ta sytuacja może ulec zmianie w miarę upływu czasu. Dawniej zdarzały się już przypadki, kiedy "świeżo upieczone" matki żyrafy dopiero po kilku dniach podejmowały się samodzielnego karmienia potomstwa.

Fot. Śląski Ogród Zoologiczny/O. Mierzejewska

Samiczka przebywa obecnie w pomieszczeniu razem z matką, ciociami i siostrą. To nie pierwsze w ostatnim czasie narodziny żyrafy w Śląskim ZOO, pod koniec 2023 roku ogród świętował powicie siostry i jednocześnie kuzynki Lilo – Lyairy. Aktualnie stado żyraf w Chorzowie liczy 6 osobników, w tym 3 dorosłe samice, 2 młode i samca.

Śląskie żyrafy to przedstawiciele zagrożonego wyginięciem podgatunku żyrafy sawannowej Giraffa camelopardalis reticulata – ż. siatkowanej. Wyróżniają się, jak informuje zoo, imponującymi brązowymi łatami na białym tle, tworzącymi charakterystyczną siatkę, co dało początek polskiej nazwie tego zwierzęcia. Ich naturalne środowisko to obszary trawiaste Afryki Wschodniej, m. in. Etiopii, południowej Somalii, Ugandy i Kenii. Warto zaznaczyć, że Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała żyrafę siatkowaną za zagrożoną wyginięciem (EN, Endangered).