Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Walki o Miechowice 1945”. Widowisko historyczne już niebawem

Autor: w dniu 2024-01-22

"Walki o Miechowice 1945" są widowiskiem historycznym organizowanym na pamiątkę tragicznych zdarzeń, które rozgrywały się na Górnym Śląsku po wtargnięciu Armii Czerwonej. Chętni będą mogli znów zobaczyć efekty pracy organizatorów. 

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" organizuje inscenizację "Walki o Miechowice 1945", przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach. Kolejne widowisko historyczne odbędzie się już w najbliższą sobotę, 27 stycznia o godz. 14.00 w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Kasztanowej.

Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 1945" po raz ósmy

Jak co roku do Bytomia-Miechowic przyjadą rekonstruktorzy, którzy w historycznych mundurach oraz z replikami broni palnej z okresu II wojny światowej wezmą udział w inscenizacji, przypominającej tragedię, jaka rozegrała się w styczniu 1945 roku w Miechowicach. Otwarcie bram wejściowych zaplanowano w sobotę 27 stycznia od godz. 12.00. Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do 16.00. Wydarzenie będzie zabezpieczane przez służbę porządkową organizatora. Warto pamiętać, że w inscenizacji używane są środki pirotechniczne, dlatego widowisko będzie można obserwować z wydzielonych miejsc przeznaczonych dla publiczności.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Zbrodnia, o której próbowano zapomnieć

W tym roku mija – jak przypomina Urząd Miejski w Bytomiu – już 79. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Śląsku w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej. Zbrodnia, jakiej dopuścili się żołnierze Armii Czerwonej w dniach 25 — 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach, to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z zajęciem Górnego Śląska przez Rosjan. Trwającym w Miechowicach walkom, które rozpoczęły się 25 stycznia towarzyszył dramat mieszkańców tej miejscowości. Już w pierwszych godzinach po wkroczeniu Rosjan odczuli na własnej skórze przemoc, grabieże, gwałty, a także niczym nieuzasadnione morderstwa, których ofiarą mogło paść nawet 380 mieszkańców Miechowic.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom