Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Młodzi wysprzątali teren wzdłuż torów wąskotorówki. Mieli pełne ręce roboty

Autor: w dniu 2023-09-19

Uczniowie jednego z bytomskich techników zaangażowali się w akcję Sprzątania Świata. Celująco zrealizowali stojące przed nimi zadanie.

Około 100 uczniów Technikum nr 4 wzięło w czwartek, 14 września, udział w akcji Sprzątania Świata. Młodzi rozprawili się, podobnie jak rok temu, z odpadami zalegającymi wzdłuż torów kolejki wąskotorowej. Kolejny raz, a to smutna konkluzja, mieli pełne ręce roboty.

Sprzątali teren wzdłuż torów wąskotorówki

Ci, którzy mają za nic  stan środowiska naturalnego, nie zważają na nic. Wystarczy jedynie, że miejsce jest ustronne i porośnięte zielenią. Jeśli dodatkowo jest to lokalizacja znajdująca się przy nasypie kolejowym, można mieć pewność, że znajdziemy tam niezliczone ilości śmieci. To, niestety, smutna prawda, na szczęście są młode osoby, którym taki stan rzeczy nie jest obojętny:

Od wielu lat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, uczniowie bytomskiego "Elektronika" angażują się w sprzątanie odpadów porzuconych na trasie przejazdu wąskotorówki.

– W tym roku sprzątaliśmy odcinek od stacji Bytom Wąskotorowy do mijanki przy ul. Okólnej w Stroszku. Uczniowie wraz z nauczycielami uprzątnęli worki butelek, tekstyliów, ale też mebli, opon czy sprzętów elektrycznych – mówi Renata Tanistra, nauczycielka geografii w Technikum nr 4, koordynatorka akcji.

Jak podkreśla koordynatorka akcji, to dla uczniów nie tylko cenna lekcja poszanowania środowiska, ale też czas na integrację i nawiązywanie nowych relacji. Zaangażowanie młodych ludzi doceniły też bytomskie władze:

Akcja cały weekend

Akcja Sprzątanie świata prowadzona była do niedzieli, 17 września. Zgłosiły się do niej łącznie 62 bytomskie placówki oświatowe – przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły specjalne:

W akcji uczestniczyło łącznie ponad 6000 osób. Organizujący akcję Wydział Inżynierii Środowiska, wydał łącznie 7678 par rękawic oraz 2123 worków.