Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Niebawem rusza nowa Metrolinia. Jakie miasta połączy?

Autor: w dniu 2023-09-19

Już za kilka dni na ulice Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie nowa, ostatnia już Metrolinia. Będzie skoordynowana z tą o oznaczeniu M18.

23 września na ulice GZM wyjedzie Metrolinia o oznaczeniu M21. Połączy Bytom z Rudą Śląską i Mikołowem. To ostatnia z trzydziestu dwóch linii oznaczonych literą M.

Nowa Metrolinia – jakie miasta połączy?

W dni robocze w godzinach szczytu linia M21 kursować będzie co 30 minut. Poza szczytem oraz w weekendy – co 60 minut). Autobusy tej linii kursować będą od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych.

Uruchomienie linii M21 zapewni, jak informuje przewoźnik, szybkie połączenie Bytomia i Rudy Śląskiej, głównie dzielnic: Halemba, Wirek, Nowy Bytom, Chebzie i Godula, z Mikołowem, Tychami, Gierałtowicami i Gliwicami. Będzie to możliwe dzięki skoordynowaniu połączenia z linią M18 na przystanku Wygoda Skrzyżowanie.

– Uruchomienie ostatniej i tym samym – domknięcie sieci Metrolinii jest zwieńczeniem całego procesu, który podniósł jakość komunikacji publicznej w GZM – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. Każda z Metrolinii niesie ze sobą wartość dodaną. Jej pojazdy kursują szybciej lub częściej niż wcześniejszej dostępne połączenia. Wiele M-ek jeździ

Od maja 2021 roku, kiedy to powstało 6 pierwszych, uruchomiono ostatecznie 32 metrolinie. W dni robocze odbywają one ponad 2300 kursów, w weekendy – od 1300 do 1400. Autobusy z literą M w numerze dojeżdżają do wszystkich 41 gmin tworzących GZM. Najdłuższą Metrolinia jest linia M22 łącząca gminy powiatu bieruńsko-lędzińskiego z Katowicami. Najkrótszą M25 z Katowic do Czeladzi.