Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zanieczyszczona kolejna rzeka w regionie. O incydencie poinformowano służby

Autor: w dniu 2023-09-19

W ostatnich dniach wielokrotnie dochodziło do sytuacji, w których zanieczyszczone zostały wody rzek przepływających przez śląskie miasta. Wczoraj do taki incydent odnotowano w Rybniku.

W poniedziałek, 18 września, do Nacyny przedostała się substancja, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki. Służby ustalają przyczyny i niwelują skutki zdarzenia.

Woda w Nacynie przybrała biały kolor i zaczęła się pienić. Niepokojące zjawisko zauważono na wysokości ul. Daszyńskiego i Wierzbowej (bulwary).

O zdarzeniu poinformowani zostali strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Rybnika, w ramach którego funkcjonuje Referat Ekologii, Referat Zarządzania Kryzysowego, dyżurny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jakie działania podjęto, by zniwelować zanieczyszczenie?

Zanieczyszczono rzekę przepływającą przez Gliwice. Trwa śledztwo

W ramach podjętych działań strażacy PSP założyli w newralgicznych miejscach rzeki rękawy sorpcyjne wychwytujące zanieczyszczenie. Pracownik WIOŚ pobrał próbki wody do badania. Strażacy prowadzą kontrole w miejscu zdarzenia. Niepokojącą sytuację uchwycił na fotografiach zaniepokojony mieszkaniec miasta:

Fot. Mieszkaniec

Kolejne incydenty związane z zanieczyszczaniem wód śląskich rzek są o tyle niepokojące, bo – jak informuje portal wodociagi.eu – "zasoby wód powierzchniowych województwa są stosunkowo niewielkie w odniesieniu do dużego zapotrzebowania na wodę, a także ograniczonej przydatności części z nich z powodu ich zanieczyszczenia".

Źródło: UM Rybnik/wodociągi.eu