Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Modernizacja Kąpieliska Leśnego. Rozstrzygnięto konkurs

Autor: w dniu 2023-08-21

Od koncepcji, poprzez projekt, do realizacji. W Zabrzu rozpoczął się proces modernizacji Kąpieliska Leśnego w Maciejowie.

Dziś rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenu o powierzchni prawie 22 hektarów. Wzięli w nim udział studenci Wydziału Architektury Akademii Śląskiej.

– Celem przy tworzeniu koncepcji było zostawienie istniejącej tkanki – wody i istniejącej zabudowy. Jedynie planowaliśmy i tak zaprojektowaliśmy to miejsce, by je upiększyć i ulepszyć, a nie drastycznie zmieniać – mówi twórczyni zwycięskiej koncepcji Michalina Gałuszka.

Ważne jest, by pozostawić w tym miejscu okazałe drzewa, ale nie tylko.

– Jedynie chcieliśmy, by projekt wynikał z historii tego miejsca. Dużym problemem była niwelacja terenu poprzez istniejący drzewostan. Wymyśliliśmy koncepcję takich pagórków ziemnych, na których mogłyby pozostać istniejące drzewa, bo są okazałe. Mamy zaprojektowany amfiteatr, który z jednej strony wykorzystuje zbocze jako widownię, a z drugiej strony – lokal gastronomiczny – dodaje Jakub Stojecki – drugi z laureatów konkursu.

"Stworzenie koncepcji zagospodarowania terenu Kąpieliska Leśnego to pierwszy krok do jego modernizacji" – zaznacza Zdzisław Trzepizur, prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu.

-Teraz przed nami będzie stworzenie tzw. PFU – projektu funkcjonalno-użytkowego. To nam pozwoli na sprecyzowanie w większym stopniu wszystkich założeń technicznych, które powinny towarzyszyć modernizacji. To spowoduje ustalenie wstępnego budżetu. Przy pozytywnym zbiegu zdarzeń – PFU, później pozyskanie środków zewnętrznych, projekt, realizacja. Myślę, że moglibyśmy przystępować do przetargowych prac w przyszłym roku – mówi prezes Trzepizur

Historia Kąpieliska Leśnego w Zabrzu sięga czasów przedwojennych. Obiekt został wybudowany w 1933 roku. Po 90 latach najwyższa pora coś zmienić. Jak wygląda przygotowana koncepcja zagospodarowania terenu?