Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Motoserce w Pszczynie. Promowali krwiodawstwo i bezpieczeństwo

Autor: w dniu 2023-05-02

Długi majowy weekend w powiecie pszczyńskim rozpoczął się akcją charytatywną promującą krwiodawstwo i bezpieczną jazdę na motocyklach. Już po raz 12. w akcji aktywnie uczestniczyli policjanci, którzy zabezpieczali przejazd miłośników jednośladów, oddawali krew dla potrzebujących, a także przygotowali wiele ciekawych atrakcji.

Pszczyński rynek zamienił się wczoraj w motocyklową stolicę Śląska. Wszystko za sprawą 12 edycji akcji "Motoserce". Jak przebiegało wydarzenie i ile krwi zdołano uzbierać?

Motoserce, czyli zbiórka krwi, parada i inne atrakcje

W tym roku udało się zebrać, jak informują organizatorzy, 376 litrów krwi! Czymś wyjątkowym była parada motocyklowa. Była okazją do promowania bezpiecznej jazdy na motocyklu. Nad bezpieczeństwem motocyklistów czuwali stróże prawa z Pszczyny, Katowic, Rybnika i Bielska-Białej. Ostrzegali przy tym motocyklistów, w ramach akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu", przed brawurą i brakiem rozsądku za kierownicą. Mundurowi zwracali uwagę na dobre przygotowanie pojazdu.

Motocykl po kilku miesiącach przerwy powinien, przypomina policja, przejść przez kompleksowe sprawdzenie swojego stanu technicznego. Sprawny układ hamulcowy, wydechowy, odpowiednie oświetlenie czy stan bieżnika w oponach jest niezbędny do bezpiecznej jazdy. Wsiadając na swój jednoślad, warto pomyśleć o odpowiednim stroju. Niezbędny jest oczywiście kask, bez którego jazda motocyklem jest niedozwolona, jak również specjalny kombinezon ze wzmocnieniami, który niejednemu motocykliście pomógł uniknąć zranionych kolan czy łokci. Niestety sprawny motocykl, odpowiedni strój czy najlepszy kask nie zawsze pomogą nam uniknąć niebezpieczeństw.

"Najważniejsze w jeździe motocyklem jest zdrowy rozsądek! Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów." – podkreślają policjanci.

Policjanci przypominali, że droga jest dla wszystkich. Należy zatem przestrzegać przepisów prawa, w szczególności dozwolonej prędkości jazdy oraz zasad pierwszeństwa przejazdu. Niezbędne jest także zaznaczanie zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, co pozwala na jasną komunikację na drodze.

Ćwiczyli pierwszą pomoc

Dzięki współpracy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach podczas "motoserca" była możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo uczestnicy mogli również spróbować swoich sił podczas konkursów z użyciem alkogogli, czyli specjalnych okularów symulujących widzenie po spożyciu alkoholu oraz narkogogli symulujących widzenie pod wpływem narkotyków. Na miejscu był także dostępny symulator dachowania, a także zderzenia czołowego.

Najmłodsi mogli zobaczyć z bliska radiowóz czy jeden z policyjnych motocykli. Na miejscu był też Sznupek, czyli maskotka policji. Poza tym policjanci omówili z maluchami podstawowe zasady, jakie obowiązują w ruchu drogowym, przypomnieli o obowiązkowym zapinaniu pasów i noszeniu odblasków.

Chętni mogli też dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja do służby w Policji i wymagania stawiane są przed tymi, którzy chcą zostać policjantami. Tradycją "Motoserca" jest to, że Burmistrz Miasta Pszczyny Dariusz Skrobol przekazał na ręce mundurowych kolejny zapas odblaskowych opasek, zawieszek i naklejek.

Organizatorem przedsięwzięcia była Pszczyńska Grupa Motocyklowa.