Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Narty biegowe? Najpierw zadbaj o odpowiednią odzież

Autor: w dniu 2022-10-24

Narciarstwo biegowe zyskuje w Polsce na popularności. W takim razie jest to dobry czas na doradzenie, w jaki sposób powinieneś się ubrać, aby zapewnić swojemu ciału odpowiedni komfort termiczny oraz wygodę w poruszaniu się.

Kurtka to podstawa

Oczywiście kurtka będzie dla Ciebie jednym z najważniejszych elementów. Musi Ci ona zapewnić ochronę przed wiatrem, śniegiem oraz deszczem. Do tego powinna także dobrze odprowadzać pot, a także być oddychająca, abyś się w niej nie zagrzał. Ponadto musi zapewnić również optymalny zakres ruchów, aby uprawianie sportów było satysfakcjonujące.

W kwestii wodoodporności istotną rolę odgrywa membrana. Upewnij się, że również szwy oraz zamki są uszczelnione. Aby mieć pewność, że wybrany egzemplarz zda egzamin, sprawdź modele kurtek do nart biegowych w sklepie internetowym Sportano. Dużym zainteresowaniem cieszą się wersje softshell. Są bardzo uniwersalne, a do tego cechuje je dobra oddychalność. Ponadto dzięki właściwościom termoizolacyjnym z pewnością w niej nie zmarzniesz, o ile założysz pod spód odpowiednią odzież.

Koniecznie zwracaj uwagę na oddychalność kurtki. Jest to zdolność danej tkaniny do odprowadzania potu. Wilgoć w trakcie uprawiania sportu może być niebezpieczna, na przykład poprzez przyczynienie się do zachorowania. Wiele modeli zawiera także dodatkowe panele wentylacyjne, abyś nie musiał martwić się ewentualnym zagrzaniem się. Ważne jest natomiast to, aby również odzież, którą masz pod spodem, także poprawnie odprowadzała pot.

Cechy odpowiednich spodni

Spodnie, które na siebie założysz mają kilka podstawowych celów. Przede wszystkim muszą zapewnić Twoim nogom ciepło. Muszą więc chronić przed wiatrem, być wodoodporne, ale równocześnie oddychać i odprowadzać pot z ciała. Niektóre modele posiadają specjalną membranę typu windstopper. Dzięki niej nawet porywisty wiatr nie będzie Ci straszny.

Duży wybór spodni na narty biegowe na Sportano.pl sprawia, że możesz samemu zdecydować o optymalnej dla Ciebie izolacji cieplnej. Zastanów się nad tym, w jakich warunkach najczęściej będziesz jeździć, a także jak intensywnie zamierzasz uprawiać ten sport. Profesjonaliści preferują zazwyczaj cieńsze spodnie, a swoje ciało ogrzewają dodatkowo za pomocą specjalnej bielizny termoaktywnej. Jeśli zamierzasz biegać jedynie hobbystycznie, postaw raczej na model spodni, który będzie dodatkowo ocieplony.

Podczas jazdy na nartach niezwykle ważna jest swoboda ruchu. Wybierz więc egzemplarz, w którym będziesz mógł komfortowo się poruszać. Pamiętaj, że podczas jazdy intensywnie pracuje się kolanami, dlatego spodnie powinny w tym miejscu być elastyczne – niektóre modele posiadają nawet krój z profilowanymi kolanami.

Co założyć pod kurtkę?

Wspominaliśmy już o bieliźnie termoaktywnej. W rzeczy samej, to ona powinna być naszą pierwszą warstwą, która będzie przylegać do ciała. Koniecznie musi ona dobrze odprowadzać pot, w innym wypadku nieustannie będzie towarzyszyć nam wilgoć, nawet jeśli pozostałe warstwy będą oddychające.

Dużą popularnością cieszą się bluzy biegówki. W sklepie Sportano znajdziesz modele, które oferują takie funkcje jak mapowanie sylwetki czy kompresję aktywnych grup mięśni. Głównym celem tej odzieży jest jednak ocieplanie ciała oraz pośredniczenie w odprowadzaniu potu z bielizny termoaktywnej.

Zwracaj także uwagę na materiały, z których wykonana jest bluza. My polecamy polar, ponieważ cechuje go dobra przewiewność, a także wyśmienita izolacja ciepła. Inną opcją jest korzystanie z tkanin naturalnych, na przykład domieszki wełny merynosów. W tym wypadku dużą zaletą jest trzymanie temperatury, nawet w momencie, gdy będziemy przemoczeni.

Zasadniczo wiele osób decyduje się na zabranie ze sobą dwóch bluz. Jednej cieńszej, a drugiej grubszej. Przed wyruszeniem w trasę podejmuję się decyzję odnośnie tego, z której chce się skorzystać. Wszystko zależy od warunków pogodowych i temperatury.

Wiesz już, w jaki sposób ubrać się na narty biegowe. Mamy nadzieję, że weźmiesz sobie nasze rady do serca i założysz na siebie odzież adekwatną do uprawiania tego sportu.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.