Teraz gramy:

Title

Artist
Background

NBP zainaugurował nową serię kolekcjonerską

Autor: w dniu 2023-05-10

Srebrna moneta kolekcjonerska "W Polskę wierzę – Polska rodzina" jest od dziś dostępna w sprzedaży. Narodowy Bank Polski informuje, że seria, którą rozpoczyna, jest dedykowana Polsce i jej znaczeniu w życiu Polek i Polaków.

Rewers monety przedstawia rodzinę w stylistyce dziecięcego rysunku. Na awersie nad sylwetkami rodziców z dziećmi umieszczono symbolicznie przedstawiony dach domu w kolorach polskiej flagi.

W Polskę wierzę – Polska Rodzina. Nowa seria NBP

Pojęcie ojczyzny, czytamy w opisie monety, zawiera w sobie wartości odnoszące się do uniwersalnych więzi społecznych i rodzinnych, ściśle związanych z kulturą otoczenia, w którym są wychowywane kolejne pokolenia. Ojczyzna to także – co podkreśla NBP – wspólnota ludzi przywiązanych do tradycji kultywowanych od pokoleń w gronie najbliższych. Rodziny wychowujące swe dzieci w poszanowaniu tradycji i wartości narodowych, co wielokrotnie potwierdziło się w dziejach kraju, ochroniły Polskę przed germanizacją i rusyfikacją, a w minionym stuleciu – także przed komunizmem. "Ojczyzna – rodzina rodzin" – słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia umieszczone na monecie, celnie podsumowują nierozerwalną więź Ojczyzny i rodziny.

Fot. mat. pras. NBP

Srebrna moneta "W Polskę wierzę – Polska rodzina" ma nominał 10 zł. Jest wykonana ze srebra, ma średnicę 32 milimetrów i masę 14,14 grama. Dostępna jest w nakładzie do 10 000 sztuk i kosztuje 220 zł. Można ją kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.