Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie płacił za przejazdy autostradami. Dostał wielotysięczną karę

Autor: w dniu 2024-07-11

Przewoźnik skontrolowany przez służby. Jak się okazało, nie wnosił opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Wyszło to na jaw podczas spotkania ze służbami. Teraz musi zapłacić znacznie więcej niż byłoby to w przypadku opłat wnoszonych regularnie.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajmują się nie tylko kontrolą transportów podlegających ustawie SENT czy sprawdzaniem czasu pracy kierowców. Do ich zadań należy też weryfikowanie prawidłowości uiszczania opłat elektronicznych za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Do tych kontroli upoważnieni są jedynie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Nie płacił za przejazdy autostradami

Mundurowi zatrzymali na autostradzie A4 w Katowicach samochód ciężarowy na holenderskich numerach rejestracyjnych. Funkcjonariusze ustalili, że przewoźnik nie posiada aktywnego urządzenia pokładowego służącego do uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd płatnymi odcinkami dróg, a weryfikacja danych za pomocą specjalnego systemu wykazała ponad 500 naruszeń archiwalnych wymagających dalszej analizy. W rezultacie służby ustaliły 61 naruszeń nadających się do dalszego postępowania prowadzonego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

61 naruszeń skutkowało pobraniem kaucji w wysokości 91 500 zł na poczet przyszłej kary administracyjnej. Organem decyzyjnym w sprawie nałożenia kary pieniężnej jest GITD. Gdyby przedsiębiorca rzetelnie dokonywał opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, kosztowałoby go to około 10 tys. zł.

Źródło i zdjęcie: KAS