Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nie żyje Władysław Kłoczko. Był legendą Polonii Bytom

Autor: w dniu 2024-02-12

Władysław Kłoczko urodził się we Lwowie, ale przez lata był związany z bytomskim sportem. Uhonorowany przez Polski Związek Piłki Nożnej odszedł w wieku 97 lat, zapisując się na dobre w historii miasta.

W poniedziałek, 12 lutego w wieku 97 lat zmarł – o czym poinformował bytomski magistrat – Władysław Kłoczko, określany mianem legendy Polonii Bytom. Z klubem związany był od połowy lat 50. Przez dekady był trenerem piłkarskim, łowcą talentów, działaczem. Był, jak wspominają przedstawiciele miasta, bardzo lubiany i cieszył się dużym autorytetem.

Odszedł Władysław Kłoczko. Był legendą bytomskiego klubu

Władysław Kłoczko urodził się 1 października 1926 roku we Lwowie. Jak wielu lwowiaków trafił później do Bytomia, gdzie przez dekady pracował jako działacz i trener piłkarskich grup młodzieżowych.

Od połowy lat 50. minionego wieku związany z bytomskim klubem. Był pierwszym kierownikiem drużyny hokejowej, przez kolejne cztery dekady trenerem trampkarzy w sekcji piłkarskiej. Określany jest także jako "łowca talentów", który na bytomskich placach, podwórkach i ulicach odkrył wielu późniejszych doświadczonych piłkarzy.

Działał w czasach, gdy przyszłe talenty sportowe obserwowano na placach przed charakterystycznymi dla śląskich miast familokami, właśnie tam pan Władysław obserwował młodych zawodników, których zapraszał na treningi.

"Był bardzo lubiany i cieszył się dużym autorytetem. Spod jego skrzydeł wyszło wielu wychowanków, którzy grali później w pierwszej drużynie. W uznaniu zasług dla piłki nożnej, Władysław Kłoczko został uhonorowany m.in. medalem 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej i przyznawanym przez PZPN Brązowym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" – czytamy na stronie internetowej miasta.

Zmarłego pożegnał w mediach społecznościowych prezydent Bytomia Mariusz Wołosz:

Źródło, zdjęcie: UM Bytom