Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nieuczciwi przedsiębiorcy ukarani. „Zapominali” o czymś ważnym

Autor: w dniu 2023-11-16

Nie wszyscy przedsiębiorcy działają uczciwie. Podczas kontroli przeprowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową zwrócono szczególną uwagę na niedopełnianie jednego, ważnego obowiązku, który ciąży na sprzedawcach.

Ostatnie dni października oraz początek listopada to dla KAS czas wzmożonych kontroli związanych badaniem czy przedsiębiorcy rzetelnie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych. Funkcjonariusze i pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili ponad 100 kontroli w 22 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego. Co z nich wynika?

Przedsiębiorcy ukarani. Nie dopilnowują jednego obowiązku

W weekend 27-28.10.2023 roku skontrolowano tych, którzy prowadzą kluby, puby, dyskoteki oraz restauracje. Najwięcej mandatów dla nieuczciwych przedsiębiorców z tych branż wystawiono na terenie Katowic, Sosnowca i Rybnika. W kolejnych dniach pracownicy i funkcjonariusze ze Śląskiego UCS sprawdzili czy paragony fiskalne otrzymują klienci straganów, kiosków i punktów ze zniczami. Tu też nie było najlepiej. Najwięcej mandatów wystawiono na terenie Gliwic, Mysłowic oraz Tychów. Łączna kwota naliczonych kar wyniosła, jak informuje KAS, ponad 123 tysiące złotych.

Krajowa Administracja Skarbowa podkreśla, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Przejęto nielegalny alkohol. Mógł być groźny dla zdrowia

Ci, którzy prowadzą "ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących" są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Zgodnie z przepisami – zaznacza KAS – kto będąc zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, "dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych". W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego o którym mowa wyżej, może otrzymać mandat karny w wysokości od 349 zł do 17.450 zł.