Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Noce pod skrzydłami” w Gliwicach

Autor: w dniu 2023-05-12

"Noce pod skrzydłami" ponownie w Gliwicach. Program wydarzenia jest bogaty i jest w czym wybierać. 

To prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa, bo przygotowano dla nich pokazy lotnicze czy inscenizacje historyczne. Wszystko to 13 i 14 maja na terenie gliwickiego lotniska.

"Noce pod skrzydłami" – podróż do przeszłości i nie tylko

Pokazy lotnicze, zabytkowe szybowce, przelot wojskowych helikopterów, historyczne inscenizacje, spotkania z pasjonatami, koncerty, pokazy filmowe i wiele więcej – tak w skrócie można zrelacjonować, co zaplanowali organizatorzy i partnerzy tegorocznych "Nocy pod skrzydłami".

W sobotę 13 maja  ulicami Gliwic przejeżdżać będzie zabytkowy powóz, w którym zasiądą hrabia Jan Potocki ze swoim małym, białym psem oraz wiernym sługą Turkiem Ibrahimem. W postaci te wcielą się aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, którzy z płyty lotniska wzbiją się w niebo balonem. To – podobnie jak w ubiegłym roku – inscenizacja pierwszego lotu balonem w wykonaniu ekscentrycznego hrabiego Potockiego z 13 maja 1790 roku.

Hangar lotniska stanie się salą kinową i koncertową

W sobotę, 13 maja o godzinie 20.00 rozpocznie się wieczór muzyczno-filmowy pt.: "W blasku księżyca". W pierwszej części wieczoru podczas koncertu wybrzmi muzyka Glenna Millera w wykonaniu Em Band z Jaworzna. Będzie to wieczór pełen dźwięków jazzu, swingu, muzyki lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Wieczór zakończy seans(polska prapremiera) filmu z 1941 roku "Niebezpieczne światło księżyca". To – jak czytamy na portalu filmweb.pl – fikcyjna historia pilota i pianisty Stefana Radeckiego, który komponuje swój koncert podczas bombardowania Warszawy w 1939 roku, a potem ucieka na Zachód. Bohater wyjeżdża na muzyczne tournee po Stanach Zjednoczonych i zakochuje się w Amerykance imieniem Carol. Potem wraca do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w bitwie o Anglię.

W niedzielę, 14 maja o 20.00 rozpocznie się wieczór muzyczno-filmowy pt.: "Odważnym", na który złożą się: koncert w wykonaniu Józefa Skrzeka, wybitnego polskiego multiinstrumentalisty, wokalisty i kompozytora. Skrzek słynie m.in. z niezwykłej wyobraźni i ciągłego poszukiwania nowych form wyrazu. Od wielu lat koncertuje w Planetarium Śląskim, łącząc muzykę elektroniczną z projekcjami nieba. Koncertuje solo, ale na koncie ma także intrygujące projekty z udziałem m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Michała Banasika, Colina Bassa, Paula Lawlera.
Projekcja filmu (bezpośrednio po koncercie)pt. "Karbala". Poniżej program wydarzenia:

13 maja (sobota)

LOTNISKO 11:00 – 20:00
pokazy, prezentacje, performance
HANGAR 20:00 – 22.30
koncert eMBand – Jaworzno, seans filmowy

14 maja (niedziela)

LOTNISKO 15:30 – 20:00
"POPOŁUDNIE Z WOJSKIEM"
pokazy, prezentacje
HANGAR 20:00 – 22:30
koncert Józefa Skrzeka, seans filmowy

Udział we wszystkich zaplanowanych atrakcjach jest wolny.