Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa siedziba rudzkiej straży pożarnej

Autor: w dniu 2023-02-04

Podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej strażnicy dla rudzkich strażaków. W trakcie zorganizowanej wczoraj uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki.

Nowa siedziba rudzkiej Straży Pożarnej gotowa ma być na przełomie 2023 i 2024 roku, a koszt wszystkich robót budowlanych ma wynieść ponad 37,5 mln zł. Pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

Nowa siedziba rudzkiej straży pożarnej

Nowa siedziba strażaków będzie znajdować się przy ul. Niedurnego w rejonie kopalni Pokój. – Lokalizacja jednostki w centralnej części miasta umożliwi szybki dojazd do zdarzeń przez służby ratowniczo-gaśnicze w każdy rejon miasta. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto nowa infrastruktura i zaplecze poprawią komfort pracy samych strażaków – podkreśla prezydent miasta Michał Pierończyk. Nowy obiekt ma zastąpić dwie dotychczasowe siedziby, znajdujące się w dwóch różnych dzielnicach miasta – w Wirku i Orzegowie. Są one już niewystarczające dla potrzeb jednostki oraz nie spełniają wymaganych standardów. Ponadto w wyniku długoletniej eksploatacji górniczej w budynkach wystąpiły uszkodzenia.

Co wiadomo o tej inwestycji?

Rozpoczęta inwestycja przewiduje budowę nowej komendy, w której znajdzie się m.in.: 18 stanowisk garażowych dla wozów strażackich, część biurowa, sale szkoleniowe, sala sztabowa, a także salka edukacyjna "Ognik", służąca do spotkań z dziećmi w wieku szkolnym. Powstanie też zaplecze logistyczne ze sprzętem. Budynek będzie dostosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt zostanie wyposażony w instalacje: elektryczne wysokoprądowe i niskoprądowe, wodną, kanalizacyjną sanitarną i deszczową, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ładowania pojazdów elektrycznych oraz fotowoltaiczną. Koszt inwestycji to ponad 37,5 mln zł. Jest ona finansowana z rezerwy premiera na 2022 r. oraz budżetu państwa na 2023 r.

Najpierw sąd, teraz straż

Po wybudowaniu nowej siedziby Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej przed kilkoma laty, rudzka Straż Pożarna będzie kolejną państwową instytucją z nowoczesną infrastrukturą i zapleczem w mieście. Przy okazji tych inwestycji ważną rolę pełni także samorząd. Teren o powierzchni prawie 1,3 ha, na którym ma powstać nowe lokum dla Straży Pożarnej, należy do Skarbu Państwa. Znajdował się on w użytkowaniu wieczystym Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. SRK zrzekła się prawa użytkowania wieczystego, a następnie samorząd, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na tych nieruchomościach na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej strażnicy PSP wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą. W ramach Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej funkcjonują dwie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze. Jedna w Wirku, a druga w Orzegowie. W obu jednostkach pracuje po 40 strażaków. Rudzcy strażacy do dyspozycji mają m.in. 5 wozów bojowych, jeden pojazd specjalny z drabiną o wysięgu 37 m, pojazd specjalny z podnośnikiem hydraulicznym. W 2021 roku rudzka straż pożarna przeprowadziła w sumie 1642 interwencje, z czego 406 to pożary, 1107 miejscowe zagrożenia, a 129 fałszywe alarmy.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.