Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2024-04-24

W Piekarach Śląskich zorganizowane zostaną miejskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jednocześnie 103. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Po oficjalnych obchodach u stóp Kopca Wyzwolenia zorganizowany będzie "Majowy Piknik Rodzinny".

3 maja o godz. 14.00 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem "Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej" w Brzozowicach. Z kolei o godz. 14.30 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie" w Parku Wolności w Szarleju. W obu miejscach władze miasta złożą wiązanki kwiatów.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Piekarach Śląskich – program

Główna część obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Piekarach Śląskich odbędzie się u stóp Kopca Wyzwolenia. O godzinie 15.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny, w oprawie muzycznej Chóru Halka oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia. O godzinie 16.00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem żołnierzy 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz wystąpienie Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Kajdan.

Po oficjalnych uroczystościach przy Kopcu Wyzwolenia, około godziny 17.00, rozpocznie się "Majowy Piknik Rodzinny", w programie m. in. atrakcje i konkursy dla dzieci oraz gastronomia.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grze tematycznej organizowanej z okazji Święta. W każdym z wyznaczonych na terenie placu przed Kopcem Wyzwolenia punktów: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury, Ośrodek Kultury Andaluzja, Dzielnicowy Dom Kultury wraz z Eko Doradcą oraz Miejska Biblioteka Publiczna, znajdują się pieczątki z literami. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na zadane pytania, by otrzymać pieczątkę na karcie do gry. Z uzbieranych liter utworzy się hasło, dzięki któremu będzie można odebrać nagrodę.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja "Wywieś flagę" prowadzona z inicjatywy Obywatelskiego Klubu Radnych ma w Piekarach Śląskich wieloletnią tradycję, w tym roku organizowana jest jej 15. edycja. Akcja ma mobilizować mieszkańców miasta do wspólnego uczczenia uroczystości poświęconej jednemu z dwóch najważniejszych symboli narodowych.

Wywieś flagę w Piekarach Śląskich. Jubileuszowa edycja akcji

W związku z organizacją obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w dniu 3.05 od godz. 9.00 do 6.05 do godz. 6.00 w rejonie Kopca Wyzwolenia nastąpi zmiana organizacji ruchu. Przejazd będzie dopuszczalny tylko w jednym kierunku od ul. Wyzwolenia do ul. Jana Pawła II, zatem ul. Do Kopca Wyzwolenia będzie jednokierunkowa.