Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Odrestaurowano trzy kaplice na piekarskiej kalwarii

Autor: w dniu 2023-10-25

Trzy kaplice znajdujące się Wzgórzu Kalwaryjskim w Piekarach Śląskich przeszły gruntowną renowację i zostały poświęcone przez arcybiskupa Adriana Galbasa.

Zabytki powstałe w XIX wieku zostały odnowione i poświęcone. Odrestaurowano polichromie i inne, ozdobne elementy, które nie były dotąd wyeksponowane.

Trzy kaplice na piekarskiej kalwarii poddane renowacji

We wrześniu podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny w piekarskiej Bazylice abp Adrian Galbas poświęcił trzy kaplice różańcowe na Kalwaryjskim Wzgórzu. Kaplice nr 1, 2 i 3 zostały kompleksowo odnowione i będą otwarte w czasie odpustów i obchodów różańcowych – m.in. we wszystkie niedziele października. Kaplice znajdują się przy wejściu na Kalwarię, od strony nowego Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego "Nazaret".

Konserwatorzy znaleźli, podczas prac prowadzonych we wnętrzu kaplic, wyryte na ołtarzach, pod płaskorzeźbami, napisy po polsku i po niemiecku. Od wielu lat były one niewidoczne, przykryte warstwami tynku i farby.

Na podstawie zachowanych fragmentów renowatorzy zrekonstruowali w kaplicach polichromie. Zdjęli też z płaskorzeźb nagromadzone przez wiele lat warstwy farb, które zniekształcały piękno wyrzeźbionych postaci. Przywrócili im pierwotne kolory i odsłonili niewidoczne wcześniej detale.

 

Kaplice różańcowe na piekarskiej kalwarii powstały w końcu XIX wieku. Trzy pierwsze, przedstawiające tajemnice radosne, są już odnowione, w kolejnych dwóch trwają prace. Do końca jesieni, w dni robocze, konserwatorzy umożliwią zwiedzającym ich oglądanie. Odnowione kaplice będą również otwarte w czasie odpustów. Sanktuarium zaprasza na obchody różańcowe, czyli wspólną modlitwę z odwiedzaniem kaplic.