Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Odszedł Janusz Rewiński. Spływają kondolencje

Autor: w dniu 2024-06-04

W wieku 74 lat odszedł Janusz Rewiński – polski kabareciarz, aktor oraz były polityk. Informację o śmierci przekazał jego syn. Rewiński znany był między innymi z występów w kabarecie Tey czy Kabarecie Olgi Lipińskiej, gdzie wcielił się w "Miśka". W internecie nie brakuje pożegnalnych wiadomości skierowanych do zmarłego. 

Janusza Rewińskiego, o czym najlepiej świadczą wpisy zamieszczane dziś w sieci, najbardziej zapamiętamy jako Stefana "Siarę" Siarzewskiego z dwóch części komedii "Kiler" Juliusza Machulskiego. Jego kariera polityczna była związana z Polską Partią Przyjaciół Piwa – w 1991 roku został wybrany na posła sejmu I kadencji.

Janusz Rewiński żegnany w sieci

W internecie pojawiły się dziesiątki wiadomości żegnających zmarłego w czerwcu Janusza Rewińskiego. Wśród osób, które wypowiedziały się po śmierci znanego autora jest były premier Mateusz Morawiecki. "Odszedł Janusz Rewiński. Co tu dużo mówić – legenda. Aktor, satyryk, Poseł na Sejm RP I Kadencji z Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, a przez ostatnie lata – rolnik z wyboru i myśliciel. Polska bez Rewińskiego to jak Lipski bez Siary… Nie da się ukryć, że straciliśmy jedną z najbardziej pozytywnych i charakterystycznych postaci polskiej kultury ostatniego 40-lecia. Panie Januszu – będzie nam Pana bardzo brakowało. Adiós señor Siarra" – napisał.

Wśród wpisów żegnających satyryka nie brakuje również tych humorystycznych pożegnań. Wśród autorów, którzy w specyficzny dla siebie sposób wypowiedzieli się po odejściu autora znalazł się Cezary Krysztopa:

Wśród komentatorów przedstawiciele środowiska sportowego.

Żegnają się także przedstawiciele środowisk, z którymi związany był Rewiński, w tym Urząd Miejski Żary, gdzie aktor przyszedł na świat i spędził dzieciństwo.

Wpis pojawił się też w mediach społecznościowych poznańskiego magistratu: