Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oficjalny koniec pandemii. Do sprawy odnosi się ekspert

Autor: w dniu 2023-05-29

Światowa Organizacja Zdrowia  ogłosiła 5 maja koniec pandemii COVID-19. W Polsce stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony 1 lipca. Jakie wnioski powinno się wyciągnąć z czasu, kiedy koronawirus zmienił życie milionów ludzi na całym świecie?
Do sprawy odnosi się dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Mówi o tym, jakie wnioski powinni wyciągnąć pacjenci, społeczeństwo i ochrona zdrowia po pandemii COVID-19.
– Mimo to nie powinniśmy zapominać o koronawirusie. W naszym kraju nadal konieczne są hospitalizacje i dochodzi do zgonów z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W pewnych grupach chorych śmiertelność jest wciąż duża. Mówię tutaj o osobach starszych, z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, z obniżoną odpornością, chorych onkologicznie i hematoonkologiczne – mówi dr Jerzy Jaroszewicz i dodaje, że pandemia była też okazją do tego, aby częściej rozmawiać o profilaktyce i zdrowym trybie życia.
Specjalista bytomskiego szpitala podkreśla, że gdyby ogólny stan zdrowia Polaków był lepszy, to skala zwiększonej umieralności spowodowanej przez COVID-19 byłaby niższa. Podkreśla, że ważną rolę odegrała profilaktyka, która podczas pandemii była języczkiem uwagi. Nie powinno się o niej zapominać.
– Do społeczeństwa dotarła świadomość, jak ważne dla ograniczenia rozprzestrzeniania chorób zakaźnych jest mycie i dezynfekcja rąk, zachowanie odpowiedniego dystansu czy noszenie maseczek. Nadal apeluję, aby zachowywać te podstawowe środki, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przynajmniej w miejscach dużych skupisk ludzi, w tym np. galeriach handlowych, kinach itp. I przynajmniej w przypadku ludzi, którzy zaobserwowali objawy choroby, czy gorsze samopoczucie – dodaje dr Jerzy Jaroszewicz
Zaznacza, że bardzo istotna jest też edukacja zdrowotna, a społeczeństwo powinno nauczyć się dbać o swoje własne zdrowie na co dzień:
– U zdrowego pacjenta ryzyko powikłań w wyniku groźnej choroby pandemicznej jest znacznie mniejsze niż u pacjenta z chorobami współistniejącymi. Niestety jesteśmy społeczeństwem obciążonym wielochorobowością. Dowodem na to jest m.in. wskaźnik śmiertelności z powodu chorób wątroby, który stawia Polskę w grupie pierwszych pięciu krajów w Europie. Jest to spowodowane problemami w testowaniu w kierunku zakażeń wirusem HCV, ale i stylem życia, w tym nadużywania alkoholu, złą dietą oraz brakiem sportu – komentuje dr Jaroszewicz
Podsumowuje, że nieodpowiednie nawyki przekładają się w przyszłości na losy pacjentów w sytuacjach kryzysowych spowodowanych pandemią.

Potrzebne zmiany w systemie ochrony zdrowia

Zdaniem dr Jaroszewicza wnioski powinien wyciągnąć również system ochrony zdrowia. Zwraca uwagę, że pandemia przychodzi nagle i w przypadku pojawienia się podobnego zagrożenia, niezbędne są gotowe zestawy aktów prawnych. Cały ciężar leczenia zakażonych pacjentów przyjmują na siebie szpitale i oddziały zakaźne
– Powinniśmy utrzymywać tzw. rezerwę epidemiczną, czyli przynajmniej 20 proc. zapasowych łóżek na wypadek "godziny Z"dodaje dr Jaroszewicz.
Ekspert podkreśla, że potrzebne są też systematyczne szkolenia dla personelu medycznego na wypadek rozprzestrzeniania się groźnej choroby zakaźnej, a także nadmiarowy zapas sprzętu ochronnego.
W bytomskim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 funkcjonowały trzy oddziały covidowe, które dysponowały łącznie 83 łóżkami. Od marca 2020 r. do 12 lipca 2021 r. Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii przyjmował wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem. W grudniu 2022 roku zakończyły się prace remontowe na tym oddziale związane z modernizacją instalacji tlenowej.