Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Okradali samochody. Zatrzymano 13 osób

Autor: w dniu 2023-01-25

Gruzini okradali samochody w różnych miejscach na mapie województwa śląskiego, choć nie tylko. Są znani także służbom z innych rejonów kraju. By ich zatrzymać zorganizowano złożoną akcję. 

Gliwiccy policjanci rozpracowali grupę Gruzinów, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach wartościowych przedmiotów z otwartych samochodów. Działali oni nie tylko na Śląsku. Część z zatrzymanych poszukiwana była przez inne jednostki, a jeden miał zakaz przebywania w Strefie Schengen…

Gruzini okradali samochody. Korzystali z okazji

25 grudnia ubiegłego roku ktoś skradł dzienny utarg handlowców spod cmentarza przy ulicy Kozielskiej w Gliwicach. Wykorzystując fakt, że bus był otwarty, złodzieje zabrali pozostawione w nim ponad 6 tysięcy złotych. Dwa dni wcześniej w podobny sposób na parkingu w Pyskowicach, skradziona została saszetka z pieniędzmi i kartą płatniczą, z której kilkakrotnie wypłacono pieniądze w województwie opolskim.

Działali też na terenie Mazowsza

Śledczy mieli informacje o tym, że za procederem może stać grupa Gruzinów, którzy, jak wynikało z ustaleń, "specjalizują" się w tego typu kradzieżach. Konieczne stało się nawiązanie kontaktu ze śledczymi z Radomia, gdzie doszło do podobnej kradzieży. Wytypowane zostały dwa auta, którymi mogli poruszać się podejrzani.

Wpadli dzięki nagraniom z kamer

Rozpoczęło się namierzanie miejsca stacjonowania grupy. Wszystko wskazywało, że trop jest właściwy, gdyż ustaleni już wtedy z imienia i nazwiska obywatele Gruzji byli wcześniej karani. Poza tym Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV, z uwagi na ukrywanie się sprawców, zawiesiła sprawę przeciwko tym właśnie podejrzanym. I w tym przypadku sposób działania sprawców był podobny.

Dzięki nagraniom z kamer miejskiego monitoringu udało się zlokalizować auta, którymi poruszali się złodzieje. Rozpoznano też inne osoby zamieszane w proceder, a także lokale, w których mogą przebywać podejrzani. Odnaleziono ich w jednej z gliwickich kamienic. Właśnie tam mieszkała liczba grupa osób zamieszanych w sprawę.

Zatrzymanie z udziałem kilkunastu policjantów

Przygotowania śledczych skutkowały tym, że 24 stycznia punktualnie o godzinie 6.00 14 policjantów z I Komisariatu Policji w Gliwicach przystąpiło do działania. Wkrótce kajdanki znalazły się na rękach 13 lokatorów. Czterech Gruzinów zatrzymano w związku z kradzieżami w Gliwicach, Pyskowicach i Przedborzu – wśród nich dwóch, których dane były już znane. Kolejny z ujętych było poszukiwany przez służby z Warszawy, który w więzieniu spędzi najbliższe pół roku. Oprócz tego jeden z lokatorów był poszukiwany przez greckie służby. Miał zakaz wjazdu i przebywania w Strefie Schengen. Dziś człowiek ten zostanie przejęty przez Straż Graniczną, która zajmie się procedurą deportacyjną. Teraz gliwiccy policjanci ustalają, czy podejrzani nie dopuścili się innych przestępstw, z których uczynili sobie główne źródło dochodu.

Zatrzymani trafią niebawem przed oblicze prokuratora i sądu.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.