Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszukiwali seniorów metodą „na policjanta”. Trzy osoby zatrzymane

Autor: w dniu 2024-03-22

Trzy osoby zamieszane w oszustwa metodą "na policjanta" zostały zatrzymane przez mundurowych. Niewykluczone są dalsze zatrzymania, bo sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej kierunkują swoje działania między innymi na walkę z przestępcami, którzy żerują na dobroci osób starszych. Działania bielskich stróżów prawa w temacie oszustw kierowanych głównie w stronę seniorów, doprowadziły do zatrzymania trzech osób związanych z tym procederem.

Oszukiwali metodą "na policjanta". Zatrzymano trzy osoby

Na początku marca zatrzymano 43-letnią kobietę, która podejrzana jest o dwa oszustwa na terenie powiatu bielskiego i oświęcimskiego. Jej ofiary straciły duże kwoty pieniędzy. W przypadku podejrzanej, Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej, na wniosek śledczych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, na okres dwóch miesięcy.

"Odbierak" w areszcie. Brał udział w oszustwie metodą "na policjanta"

Druga akcja bielskich kryminalnych doprowadziła ich do Wrocławia, gdzie zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 33 lat, podejrzanych o oszustwa między innymi metodą "na policjanta". W przypadku tego "duetu", sąd nie miał wątpliwości co do zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

– Już wstępnie ustalono, że podejrzani działali na terenie całej Polski i wykorzystując umiejętności socjotechniczne, a także w wielu przypadkach dobroduszność i zaufanie starszych osób, oszukali co najmniej dziesięć osób, na kwotę nie mniejszą niż pół miliona złotych. Policjanci, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, byli w stanie zatrzymać wyżej wymienionych podejrzanych. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności – informuje st. sierż. Sławomir Kocur z bielskiej policji.

Mundurowi, jak zaznaczają, monitorują i rozpracowują każdą sprawę związaną z oszustwami, gdzie niejednokrotnie poszkodowani tracą oszczędności swojego życia. Za czynami osób, które decydują się na oszukiwanie w szczególności osób starszych, stoją wyjątkowo niskie pobudki, a sprawcy często odbierają ludziom ostatnie pieniądze.

– Niech osiągnięcia bielskich kryminalnych stanowią przestrogę, dla każdego, kto decyduje się na przestępczą drogę – mówi Kocur.

Sprawy mają charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.