Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ruszyła akcja Piekarska Skrzyneczka. To odpowiedź na ważny problem

Autor: w dniu 2024-03-22

W przestrzeni publicznej od pewnego czasu omawiany jest problem ubóstwa menstruacyjnego. Ma dotykać, wedle dostępnych danych, nawet 500 milionów kobiet na całym świecie. Nie brakuje tych, którzy chcą stawić czoła temu problemowi. Jest tak również w Piekarach Śląskich. 

Ubóstwo menstruacyjne, choć mogą być ci, którzy problemu nie dostrzegają bądź go marginalizują, dotyka blisko 500 tysięcy kobiet w Polsce. 21% nastolatek musiało – jak podkreśla piekarski radny Daniel Pliszka, powołując się na badania Kulczyk Foundation – wyjść ze szkoły ze względu na brak środków higienicznych, a 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. W związku z omawianą sytuacją postanowiono uruchomić w Piekarach Śląskich akcję Piekarska Skrzyneczka.

Piekarska Skrzyneczka odpowiedzią na ważny problem

Coraz mniej spraw dotyczących ludzkiego organizmu jest lub powinno być obecnie tematem tabu. Tak jest między innymi w zakresie menstruacji. Z dostępnych danych wynika, że aż 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak podpasek, a 10% z powodu ograniczonego do nich dostępu w ogóle nie wyszło z domu. 4% kobiet w Polsce nie mają pieniędzy na zakup środków higienicznych. Piekarscy radni mają odpowiedź na te statystyki. To właśnie akcja Piekarska Skrzyneczka.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Daniel Pliszka, a działania podejmowane są wraz z Natalią Ciupińską-Szoska, Tomaszem Wesołowskim, Klaudią Franiel, Iwoną Zorychtą oraz Bożeną Boczek.

Piekarskie Skrzyneczki zostały przekazane do piekarskich szkół podstawowych, średnich, szkoły katolickiej i specjalnej. Łącznie 15 sztuk – a każda zawierająca tampony i różnego rodzaju podpaski. Każda skrzyneczka kosztowała 123 zł – koszty pokryli radni ze swoich pieniędzy.

– W najbliższym czasie planowana jest kampania informacyjna. Bardzo fajny pomysł – odnosi się do sprawy Krzysztof Turzański, I Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie.

Radni zobowiązali się – jak podkreśla Turzański – do uzupełniania zawartości skrzynek, żeby zawsze były gotowe służyć pomocą.

– W najbliższym czasie będziemy prowadzić kampanię informacyjną, a może także zorganizujemy prelekcje w szkołach – mówi radny Daniel Pliszka. – Zainspirowała nas akcja Różowa Skrzyneczka, tak nam się spodobała, że postanowiliśmy zorganizować podobną w naszym mieście – kwituje.

Jakie szkoły współpracują w ramach tej inicjatywy? Wykaz w poście zamieszczonym przez radną Natalię Ciupińską-Szoskę: