Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszukiwali w internecie. Usłyszeli 673 zarzuty. Jest akt oskarżenia

Autor: w dniu 2023-10-02

Prokuratura Rejonowa Katowice – Wschód w Katowicach zakończyła kolejne śledztwo prowadzone w sprawie oszustw, do których dochodziło w internecie.
Do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 2 osobom z 673 zarzutami popełnienia, w okresie od lutego do listopada 2015 roku oszustw, przejęcia kont poczty elektronicznej i kont użytkowników portali OLX i Allegro oraz prania brudnych pieniędzy. Pokrzywdzonych w  tej sprawie w zakresie wszystkich rodzajów zarzutów jest 602 osoby, z czego 405 osób to ofiary oszustw. Dwóch oskarżonych w tej sprawie to 33-letni informatyk z Gdańska oraz 35-letni mieszkaniec Warszawy.

Oszukiwali w internecie. Przejmowali konta innych użytkowników

W śledztwie ustalono, iż pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd ofertami sprzedaży w Internecie różnych przedmiotów. Oferowano najczęściej telefony, roboty kuchenne, markowe zegarki i torebki, oraz roboty sprzątające i elektronarzędzia.

Oszuści nie przebierali w środkach. Początkowo publikowali oferty sprzedaży na portalu Allegro na przejętych na nim kontach. Następnie, gdy takie oferty były coraz częściej blokowane, to wystawiano najpierw te oferty na portalu OLX. Jeżeli zainteresowany klient godził się sfinalizować transakcję na tym portalu i dokonać przelewu przed otrzymaniem towaru, to transakcja była w ten sposób kończona.

Taka procedura odbyła się jednak tylko w niewielu przypadkach. Kupujący wyrażali zwykle obawę przed wysłaniem pieniędzy z góry bez żadnego zabezpieczenia otrzymania towaru. Wówczas proponowano im przeniesienie oferty na portal Allegro, gdzie nabywca był objęty ubezpieczeniem i w wypadku nieotrzymania towaru mógł liczyć na zwrot całości pieniędzy.

Dalej sprawcy wysyłali zainteresowanej zakupem osobie mailem link do aukcji tego przedmiotu, która była przenoszona na Allegro. Osoba ta dokonywała wtedy zakupu przez portal Allegro i przelewała pieniądze na rachunek wskazany przez sprawców. W końcu sprawcy tak udoskonalili swoją metodę, że przesyłane przez nich pokrzywdzonym – szukanym nadal na portalu OLX – linki prowadziły już nie do prawdziwej strony Allegro, tylko do takiej, która była do niej łudząco podobna i którą sami stworzyli.

Mają na koncie inne oszustwa

Nadto czasami sprawcy dokonywali też innych typów wyłudzeń takich jak sprzedaż podrabianych drogich zegarków zamiast oryginalnych, wyłudzanie pożyczek internetowych, oferowanie wynajmu fikcyjnych pokoi wakacyjnych nad Bałtykiem, czy biletów lotniczych. Dotyczyło to jednak łącznie tylko ok. 10% wszystkich ich oszustw.

Pokrzywdzeni dokonywali zapłaty za rzekomo zakupiony towar na wskazywane im rachunki bankowe kontrolowane przez sprawców, których łącznie posiadali oni ok. 100. Rachunki te były zakupywane przez nich przez Internet, a najczęściej były one otwierane przez warszawskich bezdomnych. Pochodzące z oszustw pieniądze były przelewane pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi, a finalnie dokonywano ich zmiany na bitcoiny, a następnie ponownie na złotówki. Wszystko po to, by zatrzeć źródło pochodzenia tych pieniędzy.

Łączna wartość strat osób oszukanych w tej sprawie to ok. 700 000 zł.

Oszustwa internetowe. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Działalność tych sprawców trwała dużo dłużej, bo aż do grudnia 2017 roku Działalność, z okresu od grudnia 2015 roku do grudnia 2017 roku, była wyjaśniana przez prokuraturę we wcześniej prowadzonym śledztwie zakończonym już aktem oskarżenia rozpoznawanym obecnie przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Jego zakresem poza tymi dwoma sprawcami objęto także cztery inne osoby, które pomagały im w prowadzonym procederze, dostarczając rachunki bankowe i pomagając wystawiać fałszywe ogłoszenia. W postępowaniu tamtym zidentyfikowano ok. 150 rachunków bankowych z jakich korzystali sprawcy, 1.425 osób pokrzywdzonych ich oszustwami na łączną kwotę ok. 2,3 mln zł, oraz 300 osób, których konta poczty elektronicznej i konta na portalach OLX i Allegro zostały przejęte. Akt oskarżenia zawierał łącznie 2.318 zarzutów i dotyczył 1.837 pokrzywdzonych. W tym wcześniejszym postępowaniu, w wyniku działań prokuratury zablokowano na różnych rachunkach wykorzystywanych przez sprawców pieniądze na łączną kwotę ok. 500.000 zł, które zostały zwrócone pokrzywdzonym. W stosunku do osób oskarżonym w tamtym postępowaniu dokonano także zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ok. 2 mln zł.

Z ustaleń śledztwa prowadzonego w tej sprawie, wynika, iż zidentyfikowani sprawcy w ciągu prawie 3 lat swojej działalności dokonali oszustw na szkodę prawie 2.000 osób wyłudzając od nich ok. 3 mln zł.

Za zarzucone oskarżonym przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.