Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Palisander – dlaczego warto wybrać meble z tego drewna?

Autor: w dniu 2023-04-22

Meble z palisandru są niezwykle popularnym rodzajem wśród mebli kolonialnych. Jakie są ich zalety? Czym się wyróżniają? W tym artykule przybliżamy cechy charakterystyczne mebli z tego egzotycznego drewna.

Czym jest palisander?

Najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym aktualnie w branży meblarskiej, specjalizującej się w tzw. meblach kolonialnych, jest palisander indyjski. Palisander, inaczej zwany też drzewem różanym, jest pozyskiwany z drzew dalbergia, rosnących w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Od lat jest jednym z najbardziej cenionych rodzajów egzotycznego drewna, ze względu na szlachetną barwę, liczne i kształtne słoje oraz wyjątkową trwałość tego surowca.

Meble drewniane z palisandru — rodzaje

Drewno palisandrowe słynie ze swojej twardości, co sprawia, że jest szczególnie trudnym materiałem w obróbce. Meble drewniane z palisandru wykonywane są ręcznie z litego drewna przez indyjskich stolarzy, którzy tradycyjną sztukę rzemiosła przekazują z pokolenia na pokolenie. Decydując się na meble z palisandru, wybierasz więc swego rodzaju drewniane eksponaty o niepowtarzalnym charakterze i unikalnych właściwościach.

W ofercie mebli kolonialnych Indian Meble znajdziesz takie rodzaje mebli z palisandru jak: stoliki kawowe, stół do jadalni, krzesła, biblioteczki, komody, witryny, regały, szafy, szafki nocne, łóżka czy ramy luster.

Meble z palisandru — czym się charakteryzują? 

  • Meble palisander spośród innych mebli z egzotycznych gatunków drzew, wyróżnia oryginalne usłojenie. Szczególne wybarwienie i kontrastowy rysunek drewna z zawiłym układem słojów sprawia, że meble z palisandru, są niezwykle dekoracyjne same w sobie. Meble drewniane z palisandru cechują nieregularne, liczne sęki, które eksponowane są z reguły na gładkich blatach i większych płaszczyznach frontów tych mebli.

  • W zależności od odmiany drzewa, kolor drewna palisandru przybiera różne barwy: od hebanowej, przez ciemnobrązową po brązowo-czerwoną. Ta unikalna barwa wyróżnia meble palisander od innych mebli z europejskich gatunków drzew. W zależności od odmiany palisandru (brazylijski i indyjski), można w nim dostrzec odcienie: wiśni, czekolady czy miodu. Palisander — jako odmiana ciemnego brązu, jest ciepłym i eleganckim kolorem. Takiego charakteru nabierają też meble z palisandru.

  • Palisander to jedno z twardszych gatunków drzew. Drewno, z którego powstają meble palisander, cechuje wyjątkowa trwałość oraz odporność na ścieranie i zarysowania. Z tego wytrzymałego drewna konstruowane są meble, który doskonale znoszą obciążenia, są mocne i solidne. Tym samym meble drewniane z palisandru służą swoim użytkownikom przez lata i są inwestycję na pokolenia. Nawet ich intensywne i codzienne użytkowanie, dzięki dużej gęstości i twardości palisandru, nie narazi mebla na utratę koloru, gładkiej powierzchni czy inne mechaniczne uszkodzenia.

  • Meble z palisandru cechuje funkcjonalizm i czysta forma konstrukcji. Walory praktyczne mebli palisander pozwalają na ich komfortowe użytkowanie i praktyczne zastosowanie. Decydując się na nie, nie trzeba wybierać między ich aspektami estetycznymi i praktycznymi — te masywne meble zapewniają dużo miejsca do przechowywania, są pojemne, wygodne i komfortowe.

  • Z uwagi na brak charakterystycznych motywów czy zdobień, meble drewniane z palisandru nie są z góry określone i przypisane do jednego stylu. Można powiedzieć, że mają ponadczasowy charakter i są uniwersalne. Będą pasować zarówno do nowoczesnych przestrzeni, jak i wnętrz w typowo stylu kolonialnym.

Źródło: https://www.indianmeble.pl/meble-drewiane-palisander

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.