Teraz gramy:

Title

Artist
Background

“Zadbajmy o ArON” – gra miejska z okazji Dnia Ziemi

Autor: w dniu 2023-04-22

Z okazji obchodów Dnia Ziemi trzyosobowe zespoły wraz z opiekunami rywalizowały w Terenowej Grze Miejskiej pn. "Zadbajmy o ArON" pod honorowym patronatem Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie. Gra miejska to jedno z działań prowadzonych w ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit". Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta, Akademicki Zespół Szkół oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Zwycięzcom pogratulował m.in. Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta Miasta.

Gra miała na celu upowszechnianie wśród młodzieży, nauczycieli oraz mieszkańców Piekar Śląskich wiedzy z zakresu ochrony powietrza, zwrócenie uwagi na globalne wyzwania i problemy oraz skłonienie do poszukiwania ich rozwiązań, a także zachęcanie do aktywności i działalności na rzecz środowiska naturalnego.

Zadbajmy o ArON – jak przebiegła rywalizacja?

Na starcie zgłosiło się 12 drużyn. Gra miejska rozpoczęła się o godz. 11.00 spod Urzędu Miasta Piekary Śląskie, natomiast meta znajdowała się na placu przy Centrum Handlowym Stary ZAMET. Zadaniem uczestników było pokonanie trasy na terenie ścisłego centrum Piekar, wyznaczonej na mapie oraz wykonanie zadań z zakresu tematycznego odpowiadającego działaniom prowadzonym w ramach projektu "Śląskie. Przywracamy błękit". Po drodze drużyny meldowały się w punktach kontrolnych zlokalizowanych przy: Placu Noblistów, Parku Wolności, Akademickim Zespole Szkół oraz Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Przy punkcie AZS do wykonania było zadanie z wykorzystaniem rowerów manualno-elektrycznych.

Trzy najlepsze drużyny otrzymały atrakcyjne, wytworzone z ekologicznych materiałów, nagrody rzeczowe, tj. słuchawki bezprzewodowe z bambusem oraz głośniki i powerbanki ze słomy pszenicznej. Wśród uczestników Terenowej Gry Miejskiej rozlosowano również vouchery.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna nr 2 z MSP nr 2 w składzie: Oliwia Prysok, Klaudia Pohl, Beata Gawron, drugie miejsce drużyna ZSP nr 2 w składzie: Wiktoria Szczepańska, Emilia Kocot, Ewelina Kocot, zaś trzecie miejsce zajęła drużyna nr 1 z MSP nr 2 w składzie:  Nina Koźlik, Antonina Małota, Edyta Koźlik.

Nagrodę główną, hulajnogę elektryczną, ufundowaną przez ZGK EKO zdobyła w losowaniu Anna Wiltosz, uczennica należąca do drużyny z MSP nr 5.

Dodatkowo od godziny 9:00 w ramach "Dnia Ziemi w Centrum Handlowym Stary Zamet" na mieszkańców miasta czekały liczne atrakcje, zarówno dla najmłodszych: dmuchańce, malowanie twarzy, brokatowe "tatuaże", jak i dla starszych: Zlot Food Trucków, zabawa przy muzyce z Radiem Piekary, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, stoisko kosmetyczne Oriflame.

Patronem medialnym wydarzenia było Radio Piekary.