Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Park Śródmiejski w Rybniku prawie gotowy

Autor: w dniu 2023-03-07

Zadrzewiony teren w pobliżu ronda przy ul. Śródmiejskiej i Obwiedni Południowej, między ulicą Młyńską a rzeką Nacyną, staje się pełnoprawnym terenem rekreacyjnym.

Sporo zieleni, rzeka, w okolicy malowniczy wiadukt Cztery Mosty – miejsce w takiej lokalizacji cieszyło się sporą popularnością spacerowiczów z okolicznych osiedli i domów oraz rowerzystów korzystających z biegnącego tędy fragmentu bulwarów nad Nacyną. Potencjał tego miejsca postanowiono wykorzystać jeszcze lepiej:

Zarząd Zieleni Miejskiej sukcesywnie zmienia to miejsce w pełnoprawny teren rekreacyjny. Najpierw był czas na prace planistyczno-projektowe, potem teren oczyściliśmy, a następnie przystąpiliśmy do robót wykonawczych. Dodaliśmy nowe elementy, zwracając uwagę, by jak najwięcej z tego terenu pozostawić w stanie możliwie nienaruszonym – z zielenią, która już była w tym miejscu – informuje Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Park Śródmiejski przyjazny mieszkańcom

Celem było stworzenie przyjaznej, zielonej przestrzeni służącej mieszkańcom. Dlatego w powstającym parku wyznaczono nowe ciągi komunikacyjne oraz miejsca na kolejne nasadzenia. Koncepcja obejmuje też elementy małej architektury – wiele z zaplanowanych prac już zrealizowano:

Ścieżka przebiegająca przez park jest już ukończona i można z niej korzystać, podobnie jak z niedawno ustawionych ławek, które malowniczo kręcą się wokół drzew. W najbliższym czasie ustawione zostaną również leżaki i pergole, które będą tworzyły "bramę wejściową" do parku. Po ich montażu w parku będą już zainstalowane wszystkie zaplanowane i zakupione elementy małej architektury. Dokończenia będą wymagały jedynie planowane nasadzenia krzewów i drzew, które chcemy zrealizować w marcu – precyzuje Karolina Skorupa-Fojcik, architekt krajobrazu ZZM, zastępca kierownika Dział Terenów Zieleni.

Tymczasem… w parku pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny w postaci dziko rosnących przebiśniegów. Niebawem, jak tylko temperatura będzie nieco wyższa, przy rondzie zakwitnie pole krokusów.