Teraz gramy:

Title

Artist
Background

PCM kontynuuje współpracę z Kijowskim Uniwersytetem Medycznym

Autor: w dniu 2023-06-12

Małgorzata Smoleń – Prezes Piekarskiego Centrum Medycznego i Oleksandr Pokanevych – Prezes Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowali o przedłużeniu współpracy między piekarskim szpitalem a ukraińską uczelnią. 

Porozumienie umożliwia przyszłym ukraińskim lekarzom szkolenia i praktyczną naukę zawodu w piekarskim szpitalu. W celu realizacji praktycznej części programu studiów i rozwijania umiejętności klinicznych, Kijowski Uniwersytet Medyczny współpracuje ze stowarzyszonymi klinikami i szpitalami partnerskimi. To ważne w obliczu trwającej wojny. Rosjanie zniszczyli wiele uczelnianych obiektów, między innymi w Charkowie. Z tego powodu Kijowski Uniwersytet Medyczny rozpoczął współpracę z zagranicznymi szpitalami, aby zapewnić bezpieczeństwo studentom oraz umożliwić dostęp do sprawnie funkcjonującej infrastruktury medycznej i sprzętu.

Podjęta dziś decyzja jest kontynuacją tej, którą w zeszłym roku podjęła Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie. Podpisano wówczas, przypomnijmy, umowę o rozpoczęciu współpracy z Kijowskim Uniwersytetem Medycznym. Od lipca 2022 r. grupa 18 ukraińskich stażystów odbywała praktyki w Piekarskim Centrum Medycznym. Staż i praktyki wakacyjne studentów odbywają się na wszystkich oddziałach szpitala.

Fot. UM Piekary Śląskie

Piekarski szpital jest placówką dydaktyczną od października 2021 roku i prowadzi zajęcia praktyczne oraz staże dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarskiego Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.