Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Żyrafa w Parku Śląskim bez głowy

Autor: w dniu 2023-06-12

Głowę można stracić z różnych powodów – nadmiaru obowiązków czy miłości, ale w przypadku pewnej żyrafy powód jest zgoła inny.

Goście Parku Śląskiego z pewnością to zauważyli – jeden z symboli ogrodów metropolii – charakterystyczna żyrafa przy wejściu od strony osiedla Tysiąclecia w kierunku ZOO straciła… głowę.

Żyrafa w Parku Śląskim straciła głowę. Czemu?

16-metrowa "Żyrafa" to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rzeźb w województwie śląskim. To właśnie od niej swoją nazwę wzięła główna droga prowadząca do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, czyli Aleja Żyrafy. Odlew powstał w 1959 roku w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Rozstawiona na trzech ukośnych podstawach, przechodzących w odchylenie od pionu, której zwężające się ku górze ramię zakończono zbliżonym do owalu elementem z otworem o podobnym kształcie. Kształt przywodzi na myśl właśnie żyrafę. Za koncepcję plastyczną obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a za zaprojektowaniem konstrukcji – przybliża zagadnienie Park Śląski – stoi Jerzy Tombiński. Plastycy uznali, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach, dlatego też nie przypomina właściwego, czteronożnego, cętkowanego zwierzęcia. W 2000 roku, wysoką na ponad 16 metrów konstrukcję przemalowano na kolor żółty, dodając
brązowe łaty. W 2011 roku zakończono gruntowną rewitalizację figury i przywrócono pierwotny wygląd według założeń oryginalnego projektu, a "Żyrafa" została wpisana do rejestru zabytków. Jakie działania (i dlaczego) podjęto w ostatnim czasie? Jak mówi Aneta Miler z biura prasowego Parku, to część działań, które odbywają się tam od dłuższego czasu…

-W ostatnich latach wiele rzeźb na terenie Parku Śląskiego zostało odrestaurowanych. Sukcesywnie przeprowadzane są renowacje kolejnych obiektów, a w najbliższym czasie renowacji poddana zostanie najbardziej rozpoznawalna rzeźba – "Żyrafa". Obecnie rozebrany został szczyt rzeźby – w celu naprawy elementów mocujących. W następnej kolejności przeprowadzone zostaną kompleksowe prace konserwatorskie całej konstrukcji – informuje Miler.

Na razie nie wiadomo, kiedy zakończy się renowacja "Żyrafy". Park Śląski ogłasza przetarg na wykonanie całości przedsięwzięcia.