Piekarska porodówka w czołówce rankingu
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-02-06
Po raz kolejny Fundacja "Rodzić po ludzku" opublikowała ranking najlepszych szpitali z oddziałami położniczymi, które polecają inne matki, pacjentki tych placówek. Ranking powstał na podstawie ankiet "Głos Matek", wypełnianych przez kobiety po porodzie. Piekarskie Centrum Medyczne Szpital Miejski pw. Św. Łukasza znalazł się w pierwszej trójce najlepszych szpitali położniczych w województwie śląskim, tuż za Szpitalem Położniczo-Ginekologicznym Łubinowa w Katowicach oraz Szpitalem w Knurowie i uplasował się w pierwszej dziesiątce szpitali najwyżej ocenionych przez matki w skali całego kraju.
Piekarski szpital w 185 ankietach uzyskał 78 punktów na 100 możliwych. Należy podkreślić, że to jedyny taki ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały położnicze w Polsce, i jest codziennie aktualizowany. To unikatowy projekt, ponieważ pomaga wielu kobietom świadomie wybrać miejsce porodu. Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie tych placówek, w których kobieta może "urodzić po ludzku", w intymności i poszanowaniu godności. Dzięki zebranym informacjom w bazie szpitali kobiety mogą wybrać porodówkę, która wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom w kwestii opieki okołoporodowej.
Piekarska porodówka wysoko oceniona przez matki
Dzięki solidarności kobiet, które chętnie dzielą się w ankiecie "Głos Matek" informacjami z pobytu w szpitalu, możliwa jest również kompleksowa praca Fundacji "Rodzić po ludzku" na rzecz eliminowania złych praktyk i wprowadzania dobrych na polskich porodówkach. Z uwagi na to Fundacja nieustannie prowadzi interwencje, które realnie wpływają na poprawę warunków okołoporodowych w placówkach.
Akcja "Rodzić po ludzku" to najsłynniejsza i, w opinii specjalistów od public relations, najbardziej skuteczna akcja społeczna przeprowadzona w Polsce. Jej ogłoszenie rozpoczęło proces zmian korzystnych dla rodzących kobiet w szpitalach położniczych. Dzięki niej wyrażenie "rodzić po ludzku" weszło do potocznej polszczyzny. Wiele tysięcy kobiet podzieliło się swoimi doświadczeniami z porodu, co uruchomiło lawinę zmian, nie tylko w organizacji samych szpitali, ale także w sercach i umysłach wielu osób, pracujących na co dzień z kobietami. Na podstawie ich opinii stworzono ranking niemal wszystkich placówek położniczych, oceniając je według kryteriów stworzonych przez organizatorów akcji, a opartych w dużej mierze o zalecenia WHO i prawa pacjenta. Akcja promowała opiekę skierowaną na potrzeby rodzących i ich rodzin. Dzięki temu w większości szpitali możliwe są już porody rodzinne, swoboda poruszania się w czasie porodu, kontakt z dzieckiem po narodzinach. Zmiany są widoczne i doceniane przez pacjentki, i na trwale poprawiają oblicze placówek położniczych w całym kraju.
Sukces piekarskiego szpitala jest powodem do dumy władz miasta – na wysoką ocenę i bardzo dobre opinie codziennie pracuje doświadczony zespół medyków, a dodatkowo pacjentki przyciąga do szpitala nowoczesne wyposażenie sal, intymne i przyjazne warunki do przygotowania do porodu i podczas jego trwania, czy możliwość rodzenia dziecka w specjalnej wannie. Pacjentkami szpitala są nie tylko piekarzanki, ale również kobiety z całego województwa.