Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Powstają pumptrack i miasteczko rowerowe. Widoczny jest postęp prac

Autor: w dniu 2024-04-26

W rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich powstają pumptrack i miasteczko rowerowe. Na realizację tego zadania Piekary Śląskie otrzymały 4.500.000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całość projektu pochłonie 6 milionów złotych, natomiast w tym roku na opisywany cel będzie przeznaczona kwota 3,25 mln złotych.  Pierwsze prace ruszyły już w 2023 roku, zaś ich finał ma nastąpić – wedle zapowiedzi – w czerwcu 2024.

Dokładna kwota inwestycji wynosi 6.269.904,84 zł. Opisywane miejsce ma służyć aktywnemu wypoczynkowi bądź nauki przepisów ruchu drogowego. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. To miejsce zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych w jeździe na rowerze.

Pumptrack i miasteczko rowerowe w Piekarach Śląskich. Widać postęp prac

Tor typu pumptrack będzie wykonany  w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Do dyspozycji użytkowników będą muldy, profilowane zakręty i małe "hopki". Wszystko to, by zapewnić możliwość bezpiecznego rozpędzenia się bez konieczności pedałowania. Taki tor pomaga poprawić koordynację ciała, ponieważ z uwagi na jego konstrukcję nie trzeba używać nóg, by napędzić rower. Trzeba balansować ciałem, aby sprawnie pokonać przeszkody.

W północnej części parku międzyosiedlowego powstaje miasteczko ruchu drogowego, na którym widoczne są nie tylko poziome i pionowe znaki drogowe, ale i przeszkody takie jak przejazd kolejowy. Szerokość położonych dróg wyniesie maksymalnie 2 metry. Jak prezentuje się ta inwestycja? Pokazano to na fotografiach wykonanych przez Damiana Harazima:

W tym rejonie wykonano też prace związane z rozbudową sieci ścieżek rowerowych. Kluczowe będzie w opisywanym miejscu, jak zaznacza Krzysztof Turzański – I Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie – połączenie z ulicą Darwina.