Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Sława Umińska-Kajdan wygrała w pierwszej turze. Nowe twarze w Radzie Miasta

Autor: w dniu 2024-04-08

W województwie śląskim nie brakowało miast, gdzie już w pierwszej turze stało się pewne, kto będzie piastował stanowisko prezydenta, wójta czy burmistrza. Tak było w Piekarach Śląskich, gdzie wygrała Sława Umińska-Kajdan. W radzie miasta pojawią się nowe twarze.

W Piekarach Śląskich wystarczyła pierwsza tura. W regionie jest szereg miast, gdzie już teraz pewne jest, kto zostanie prezydentem na kolejnych pięć lat. W Piekarach Śląskich kolejną kadencję – już trzecią – ma przed sobą Sława Umińska- Kajdan.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, ale szczególnie tym, którzy oddali głos na mnie i moją drużynę. Bardzo się cieszę, bo to jest zielone światło dla kontynuacji realizacji programu, który napisaliśmy wspólnie z mieszkańcami. Cieszę się ogromnie. Napawa mnie dumą również fakt, że moja drużyna prowadziła merytoryczną, spokojną, pozbawioną kłamstw, hejtu i nienawiści kampanię. Jak widać, większości mieszkańców to odpowiada – mówi Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

Podobnie jak w Piekarach Śląskich było w Chorzowie. Tu w pierwszej turze, co dla wielu jest niemałą niespodzianką, wygrał Szymon Michałek, pokonując dotychczasowego prezydenta Andrzeja Kotalę. Bezapelacyjnie najwięcej głosów zdobył też urzędujący w Katowicach prezydent Marcin Krupa. Podobnie jest w Dąbrowie Górniczej – gdzie na kolejną kadencję zostaje Marcin Bazylak. Druga tura za dwa tygodnie będzie potrzebna między innymi w Tychach, Zabrzu i Jastrzębiu Zdroju oraz Tarnowskich Górach, gdzie urzędujący burmistrz Arkadiusz Czech spotka się z Zofią Lesiewicz z Koalicji Obywatelskiej.

W niektórych śląskich miastach władze utrzymali dotychczasowi włodarze, w innych zaszły zmiany. Jeśli o zmianach mowa, te odnotowane są w Piekarach Śląskich, gdzie w radzie miasta pojawiły się nowe twarze, ale warto rzucić okiem na nazwiska wszystkich radnych:

Obywatelski Klub Radnych (11):
Tomasz Wesołowski
Natalia Ciupińska-Szoska
Maciej Czempiel
Andrzej Wymysło
Marcin Felderhoff
Stanisław Plajzner
Mariusz Kempys
Marcin Kobyłecki
Klaudia Franiel
Tadeusz Wieczorek
Iwona Zorychta

PiS (6):
Jacek Telęga
Małgorzata Gruszczyk
Agnieszka Skotarek
Dorota Duda
Grzegorz Zieliński
Jan Świerkowski

Twój Głos(4):
Jakub Różanka
Dariusz Painta
Przemysław Siwek
Krzysztof Korzec