Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: Toaleta w parku uruchomiona

Autor: w dniu 2023-12-06

Toaleta publiczna zlokalizowana w parku w Kamieniu – jednej z dzielnic Piekar Śląskich – została uruchomiona. Inwestycja powstała w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Jeszcze w październiku miasto informowało o finiszu prac przy ustawieniu i podłączeniu do kanalizacji toalety publicznej w parku w Kamieniu. Inwestycja zrealizowana została w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich, zyskując 1444 punkty. Ostatecznie kosztowała 338.000 złotych.

Toaleta w parku uruchomiona. Powstała w ramach BO

Ubikacja dostosowana jest, zgodnie z zamysłem pomysłodawczyni Janiny Gancarczyk, do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie podkreślono też, jakie cechy powinien mieć taki obiekt:

"Proponuję półautomatyczną, wandaloodporną toaletę miejską o solidnej konstrukcji, podstawie żelbetowej, prefabrykowanej zwiększającej komfort użytkowania przestrzeni publicznej w naszym mieście, a w szczególności w miejscach rekreacyjno-sportowych, jakim jest park w dzielnicy Kamień".

Dlaczego to zadanie jest ważne? Pomysłodawczyni podkreśla, że park stał się bardzo popularnym miejscem rekreacji, a toaleta znajdująca się w tym miejscu sprawi, że osoby korzystający z zalet tego terenu będą mogły dłużej przebywać tam, oddając się dłużej tym aktywnościom, które uznają za szczególnie ważne:

"Park w dzielnicy Kamień po kapitalnej rewitalizacji zyskał nie tylko na estetyce, a głównie na funkcjonalności. Obecnie całe pokolenia mieszkańców z niego korzystają. Stał się sportowo-rekreacyjnym miejscem o każdej porze roku. Organizowane są różnego typu (głównie sportowe) masowe imprezy dla dorosłych i naszych milusińskich. Jednak by w pełni korzystać w dowolnym czasie niezbędnym jest możliwość skorzystania z toalety co wydaje się być oczywistym. Sądzę, że jej brak uniemożliwia dłuższe przebywanie niż sami byśmy zakładali. Ponadto toaleta miejska powinna być standardem wyposażenia takiej przestrzeni publicznej" – czytamy w uzasadnieniu.

O szczegółach realizowanego zadania informował też piekarski magistrat.

-Powoli dobiega końca podłączenie i ustawienie toalety publicznej w parku w Kamieniu. Projekt jest realizowany z zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja powinna zakończyć się do połowy listopada. Jest to automatyczna toaleta, która będzie płatna, bo będziemy musieli utrzymać w niej czystość, jak i odpowiedni standard. Jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie można płacić kartą albo gotówką – mówił jeszcze przed zakończeniem realizacji zadania Wojciech Maćkowski, rzecznik piekarskiego magistratu.

Zadanie zrealizowano, toaleta jest czynna. Użytkownicy muszą ponieść opłatę w wysokości 1 złotego, którą można uregulować kartą bądź gotówką. Sama realizacja zadania była ważna dla mieszkańców, którzy niejednokrotnie zwracali się z informacjami o takiej potrzebie: