Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekary Śląskie: uchwalono przyszłoroczny budżet

Autor: w dniu 2023-12-21

Wiadomo, jakie środki są do dyspozycji i jakie są priorytety. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Piekary Śląskie zapadły decyzje dotyczące budżetu miasta. Zapytaliśmy o komentarz.

Budżet Piekar Śląskich uchwalony. Na sesji rady miasta, radni dzisiaj przegłosowali projekt budżetu przygotowany przez władze miasta. – To dobra wiadomość, która pozwala nam na realizację zapisów tej uchwały w przyszłym roku – mówi prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska – Kajdan:

– Budżet przyjęty bez głosu sprzeciwu. Na pewno będziemy inwestować, rozwijać miasto, wszyscy czekają na kompleks sportowy, ale nie zapominamy też o bieżących potrzebach. Budżet jest zrównoważony, zapewnia zaspokojenie potrzeb wszystkich i myślę, że efekty jego realizacji będzie widać wraz z upływem kolejnych miesięcy – mówi prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Kajdan.

Na jakie zadania zwraca się szczególną uwagę i czy jest jeszcze coś, co w przypadku Piekar Śląskich jest godne odnotowania?

– Wiele inwestycji należy zakończyć – tych, które są w trakcie. Dużo projektów infrastrukturalnych, ale też nie zapominamy też o kulturze, edukacji, służbie zdrowia, o tym wszystkim, co powoduje, że komfort życia mieszkańców jest większy. Zachęcam wytrwałych do zerknięcia na strony urzędowe, do BIP-u, bo jesteśmy jedną z niewielu gmin, które prowadzą budżet zadaniowy, więc mamy wszystkie wydatki rozpisane na konkretne zadania, przeliczony koszt na głowę mieszkańca. Jest to ciekawa, acz wymagająca lektura – dodaje prezydent.

Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski podkreśla, iż kluczowe jest to, że nie zgłaszano uwag do projektu budżetu.

– Mamy wszystkie opinie RIO, bez uwag. Budżet jest naprawdę dobrze przygotowany, przystosowany do warunków, które teraz panują. Trzeba życzyć pani prezydent powodzenia w jego wykonaniu. Plany inwestycyjne są duże, ale musimy to mierzyć na nasze możliwości miejskie i myślę, że budżet odzwierciedla te nasze możliwości, więc będą realizowane inwestycje, ale na skalę taką, na jaką miasto może sobie pozwolić – mówi przewodniczący Wesołowski.

Budżet Piekar Śląskich na przyszły rok przewiduje wydatki na poziomie niemal 380 milionów złotych. Dochody to niespełna 373 miliony.

Fot. archiwum UM Piekary Śląskie