Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Autor: w dniu 2023-08-17

W niedzielę 20 sierpnia odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka stanowa kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pod hasłem: "Błogosławiona, która uwierzyła". Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska.

"Serdecznie Was zapraszam do udziału w dorocznej pielgrzymce do Piekar Śląskich, która odbędzie się w niedzielę, 20 sierpnia. Oczywiście pierwszymi zaproszonymi są kobiety, bo to przede wszystkim ich dzień, ale zapraszam wszystkich: każdą i każdego. Hasłem naszej pielgrzymki będą słowa z Ewangelii według św. Łukasza: "Błogosławiona, która uwierzyła" (Łk 1,45). Tak kiedyś pozdrowiła Maryję Elżbieta i tak chcemy pozdrowić Ją my, podziwiając Jej ufność, i prosić – przez Jej wstawiennictwo – o żywą, serdeczną i mężną wiarę dla nas, naszych najbliższych, dla całego Kościoła i świata. Będziemy także modlić się o pokój w nas i wokół nas" – napisał ks. Adrian Galbas, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Program Pielgrzymki kobiet i dziewcząt:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu  NMP.

8.30 – Modlitwa różańcowa.

9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pątniczek. Słowo społeczne abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego.

11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego.

13.45 – Godzina ewangelizacyjna ze słowem bp. pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

15.00 – Nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji opolskiej Waldemara Musioła.

16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki.

Osoby, które pozostaną w domach bezpośrednią transmisję z pielgrzymki, będą mogły śledzić na antenach: Telewizji Polonia i TVP Katowice. Również Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 20 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 19 sierpnia od godziny 17.00 do 20 sierpnia do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 20 sierpnia .

Komunikacja miejska

20 sierpnia w godzinach 7.00 – 18.00 zmianie podlegać będzie funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomska następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Jana Pawła II.

ZTM zmiany w związku z pielgrzymką