Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zbliża się jubileusz KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie

Autor: w dniu 2023-08-17

Historia KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie była trudna z uwagi na pożar, który zniszczył budynek klubowy. Te problemy zdołano zażegnać, a działacze przygotowują się do jubileuszu.

Historia KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie została przerwana przez pożar. 4 czerwca 2021 roku wandal włamał się i doprowadził do wybuchu, który kompletnie zniszczył klubowy budynek. Upór, wytężona praca i wiara przyniosły spodziewany efekt.

Jubileusz KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie możliwy po remoncie

Obiekt w Brzezinach Śląskich gruntownie wyremontowano. W pierwszej kolejności, własnym sumptem, za kwotę prawie 100 tysięcy złotych, wyremontowano, jeszcze w 2021 roku, dach i wstawiono nowe okna oraz drzwi. To było kluczowe, by do zniszczonego przez pożar budynku nie wlewała się woda i był odseparowany od warunków zewnętrznych. W przypadku tych prac, jak zaznacza prezes Tadeusz Wieczorek, nie można było czekać, tym bardziej że wówczas nie było nawet mowy o tym, że dofinansowanie może być przyznane. Cel ostatecznie zdołano osiągnąć.

– Wreszcie, po dwóch latach ciężkiej pracy społecznej mamy ten obiekt wyremontowany. Orzeł Biały powstał jak feniks z popiołów – mówi prezes Tadeusz Wieczorek.

Osiągnięcie celu wymagało zaangażowania wielu ludzi. Ważną rolę odegrała spółka Orzeł Biały – główny sponsor, ale wsparcie dali również ci, którzy zaangażowali się w zbiórkę, która pozwoliła zgromadzić 20 tysięcy złotych, dodatkowo dotację w wysokości 30 tysięcy złotych dało Miasto Piekary Śląskie.

– Bez naszego głównego sponsora i pomocy darczyńców ciężko byłoby utrzymać ten klub. Klub jest własnością stowarzyszenia i bez sponsorów, darczyńców ciężko byłoby to utrzymać – mówią przedstawiciele zarządu piekarskiego stowarzyszenia.

Straty poczynione przez pożar wyniosły 400 tysięcy złotych, ale trzeba było stawić temu czoła. 

-To jest własność społeczeństwa, dzisiaj jestem prezesem, za chwilę mnie nie będzie. To służy lokalnej społeczności – mówi prezes Wieczorek.

Dodaje, że po wielu niezbędnych działaniach i wypełnieniu dokumentacji udało się pozyskać finansowanie zewnętrzne. Kwota przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2022 wyniosła 196.900 zł, jednak cała kwota przeznaczona na remont wyniosła dokładnie 495.037,26 złotych, zatem resztę niezbędnej kwoty trzeba było ponieść. Teraz można cieszyć się efektami.

Prace prowadzone w obrębie gmachu, a także poza nim – na boisku. Pielęgnacja murawy, nowe, profesjonalne bramki podarowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej, malowanie, szeroko zakrojona modernizacja. Wszystko po to, żeby przygotować się na wydarzenie pod nazwą "Piknik sportowo-kulturalny z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Klubu Sportowego Orzeł Biały Brzeziny Śląskie".

Wydarzenie z okazji jubileuszu

Objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj odbędzie się 26 sierpnia 2023 roku o godzinie 14.00. Właśnie wtedy nastąpi oficjalne otwarcie budynku. Godzinę później rozegrany będzie mecz z udziałem oldbojów "Orła" i drużyny z miasta partnerskiego Marija Bistrica. Wręczone będą także odznaczenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dokładny plan został zawarty na plakacie: