Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Jestem w Kościele” – to hasło niedzielnej pielgrzymki do Piekar Śląskich

Autor: w dniu 2024-05-25

Już w najbliższą niedzielę (26.05), Piekary Ślaskie będą tętniącą modlitwą duchową stolicą Śląska. Czas na tradycyjną, stanową pielgrzymkę mężczyzn do piekarskiego sanktuarium. Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja pod hasłem: "Jestem w Kościele". Ponownie Kalwaryjskie Wzgórze zapełni się pielgrzymami z całej Polski.

Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

8.30 – Modlitwa różańcowa.

9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego.

11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

13.45 – Godzina ewangelizacyjna z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza.

16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 26 maja wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 25 maja od godziny 17.00 do 26 maja do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary

ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)

ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 26 maja.

Komunikacja miejska

26 maja w godzinach 7.00 – 18.00 zmianie podlegać będzie funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.

Foto i źródło: UM Piekary Śląskie