Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pielgrzymka stanowa mężczyzn do Piekar Śląskich

Autor: w dniu 2023-05-26

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja, czyli już 28 maja, pod hasłem: "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

Trwają ostatnie przygotowania do stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. Już w najbliższą niedzielę do miasta przybędą tysiące pielgrzymów, które spotkają się u stóp Wzgórza Kalwaryjskiego:

-"Wierzę w Kościół Chrystusowy" to jest hasło, które nas wszystkich gromadzi, hasło roku liturgicznego, który przeżywamy przez cały rok. Zapraszamy wszystkich. Przed 7.00 Kalwaria będzie otwarta dla pielgrzymów – mówi ksiądz Mirosław Godziek, proboszcz i kustosz piekarskiej Bazyliki

Ci, którzy będą pielgrzymować do Piekar Śląskich, mogą też odwiedzić odnowiony Kościół Kalwaryjski:

-Zapraszam wszystkich pielgrzymów do Kościoła Kalwaryjskiego. Jest pięknie odnowiony. To nie megalomania. To zdanie wszystkich, którzy wchodzą. Nowe organy, polichromia odsłonięta – Ottona Kowalewskiego. To druga część dyptyku. Pierwsza jest w bazylice, drugi jest na Kościele Kalwaryjskim. Wspaniałe malowidło, niebo przepiękne. Ciekawostka – Żaden kolor nie został wprowadzony jako "intruz" do malowania, wszystkie zostały wyciągnięte z witraży – dodaje ksiądz Godziek

Uroczysta msza święta na Kalwaryjskim Wzgórzu rozpocznie się o godzinie 11:00.

Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich – utrudnienia w ruchu

Na terenie miasta, w związku z pielgrzymką, nastąpi zmiana organizacji ruchu. W czasie od 27 maja (od godziny 17.00) do 28 maja do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

28 maja wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

Gdzie można zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 28 maja.

Komunikacja miejska

28 maja w godzinach 7.00 – 18.00 będą obowiązywać zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską, następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.