Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pijani kierowcy zatrzymani w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2023-08-21

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich, mundurowi zatrzymali kilku kierowców prowadzących swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. 

Piekarscy policjanci podsumowali prowadzone przez siebie 18 sierpnia działania "Trzeźwość". Zatrzymanych było wielu też w innych dniach tygodnia.

W ubiegłą niedzielę podczas akcji "Trzeźwość" na ulicy Papieża Jana Pawła II, zatrzymali do kontroli drogowej 23-latka, który kierował volkswagenem, będąc pod wpływem alkoholu. Piekarzanin stracił prawo jazdy.

Tego samego dnia o godzinie 20.00 na ulicy Tarnogórskiej w ręce mundurowych wpadł 54-latek, który poruszał się rowerem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna dostał mandat w wysokości 2500 złotych.

Z kolei we wtorek kolejny cyklista został zatrzymany przez drogówkę na ulicy Waculika. Badanie alkomatem wykazało ponad dwa promile alkoholu. 27-letni piekarzanin również został ukarany 2500-złotowym mandatem karnym. Nie było to jednak jedyne zatrzymanie tego dnia. Około godziny 20.00 na ulicy Konstytucji 3 Maja 52-letnia nietrzeźwa piekarzanka kierowała rowerem. Policjanci ukarali ją mandatem w wysokości 1000 złotych.

Następnego dnia funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o kierującym samochodem marki  skoda, który może prowadzić pijany. Policjanci natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie zastali zaparkowany pojazd. Ustalili miejsce zamieszkania właściciela, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie kierowania pojazdem mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, a sprawa trafi do Sądu.

Ten sam patrol trzy godziny później zatrzymał do kontroli na ulicy Kamiennej 50-latka kierującego rowerem po spożyciu alkoholu. Piekarzanin ukarany został 1000-złotowym mandatem.

Pijani kierowcy i rowerzyści zatrzymani w Piekarach Śląskich

Piekarska Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Oprac. Igor Kijanka