Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pociągiem do Pyrzowic – pierwsze statystyki Kolei Śląskich

Autor: w dniu 2024-01-12

Koleje Śląskie podsumowały grudniowe statystyki dotyczące linii S9. Ilu pasażerów przewieziono i jakie kursy były najbardziej oblegane? Spółka przybliża szczegółowe statystyki.

Od 10 do 31 grudnia na trasie łączącej Częstochowę i Tarnowskie Góry, jak informują Koleje Śląskie, z usług przewoźnika skorzystało blisko 25 tys. pasażerów.

– 24 848 – to dokładna liczba pasażerów, którzy w grudniu podróżowali pociągami Kolei Śląskich na linii S9. – Dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach. Na sumę składają się wejścia do pociągu na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.

Najbardziej oblegane przystanki i połączenia

Najwięcej, bo 6400 pasażerów, wsiadło w grudniu na dworcu w Częstochowie, najmniej na przystanku w Mierzęcicach – 512. Na stacji Pyrzowice Lotnisko wsiadło 2,1 tys. pasażerów. Najbardziej oblegane godziny to z kolei 15:18 z Częstochowy i 12:01 w z Tarnowskich Gór.

Ważne dla regionu połączenie

Codziennie, od 10 grudnia, kiedy uruchomiono połączenia na S9 (wraz z wejściem nowego, rocznego rozkładu jazdy pociągów), na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami wyjeżdża 20 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy 22WEd, czyli popularne "Elfy 2". Pociągi kursują średnio – jak informują Koleje Śląskie – co 2,5 godziny.

Do 10 grudnia 2023 r. katowickie lotnisko było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją.

– Uruchomienie połączenia przebiegającego przy lotnisku Katowice w Pyrzowicach to niezwykle ważny moment z perspektywy rozwoju transportu kolejowego w naszym województwie i dopełnienie oferty Kolei Śląskich. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu – mówił 10 grudnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.