Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podpisano umowę na budowę pierwszego odcinka trasy N-S na północ

Autor: w dniu 2023-07-25

Jeszcze w tym roku ruszy budowa pierwszego odcinka trasy N-S na północ – od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej wraz z częściową przebudową tej ulicy. Dziś podpisano umowę z wykonawcą. 

Już za chwilę ruszy rozbudowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej. Dzisiaj została podpisana umowa na wykonanie pierwszego odcinka tej drogi od DTŚ w kierunku północnym:

-Mówimy o odcinku, który zaczyna się na skrzyżowaniu z Drogową Trasą Średnicową i dochodzi do ulicy Magazynowej w kierunku dzielnicy Ruda. Jest to 600 metrów drogi, ale jest też przebudowa 400 metrów ulicy Magazynowej – tam powstaje rondo. Prowadzimy drogę w ten sposób, żeby był dostęp do terenów przyległych  – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Jaki jest koszt opisywanej inwestycji?

– To jest prawie 70 milionów złotych. Ponad 57 mamy z dofinansowania – informuje na temat dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych prezydent Pierończyk

Inwestycję zrealizuje firma Drogopol:

-To jest dość skomplikowane zadanie, ze względu na liczne sieci podziemne. Mamy tutaj do przebudowania gazociąg podwyższonego ciśnienia – około kilometr długości, ciepłociąg – około pół kilometra długości. Do wybudowania jest 2,5 kilometra kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Do wypełnienia są pustki pogórnicze w dość sporej ilości. Jest do zrobienia wycinka, budowa nasypów, obiekt mostowy, na samym końcu droga i połączenie ulicy Magazynowej w postaci ronda turbinowego – tłumaczy Maciej Szczerbowski wiceprezes firmy Drogopol.

Fot. Marcin Hirnyk

W podpisaniu umowy uczestniczył przedstawiciel rządu. Podkreślił, że władze wspierają realizację inwestycji ponadlokalnych.

– W Rudzie Śląskiej to już kolejne wsparcie, jeśli chodzi o budowę trasy N-S. Dlaczego to robimy? Bo to droga ponadlokalna. Będzie służyła nie tylko Rudzie Śląskiej, ale ościennym miastom i wszystkim przejeżdżającym przez Rudę Śląską. Będzie służyła tranzytowi, rozwojowi biznesu, transportu. Gminy same tego nie udźwigną w swoich budżetów, stąd nasze zaangażowanie czy to w program budowy obwodnic czy strategicznych dróg miejskich – dodaje Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych

Prace przy budowie tego odcinka trasy N-S mają ruszyć na przełomie września i października i potrwają prawie dwa lata. Inwestycję realizować będzie Drogopol Sp. z o.o. Nadzór nad pracami jako inwestor zastępczy prowadzić będzie firma AKBUD Sp. z o.o.