Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podrabiali dokumenty na ogromną skalę

Autor: w dniu 2024-01-04

Podrabiali m.in. dowody osobiste i prawa jazdy. 30 osób podejrzanych o fałszowanie dokumentów zatrzymali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzili śledztwo, związane z popełnieniem wielu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. W maju 2019 r. funkcjonariusze śląskiego oddziały straży granicznej zlikwidowali nielegalną ,,wytwórnię" fałszywych dokumentów, która funkcjonowała na terenie woj. dolnośląskiego. Jak ustalono w toku postępowania proceder polegał na podrabianiu m.in. polskich i zagranicznych dowodów osobistych, praw jazdy, które następnie były sprzedawane i wykorzystywane jako autentyczne. Przestępcy prowadzili pozornie legalną działalność, opartą na oferowaniu tzw. ,,dokumentów kolekcjonerskich". W latach 2012-2019 doszło do podrobienia ponad dwóch tysięcy dokumentów.

28 podejrzanym przedstawiono zarzuty. Głównemu fałszerzowi zarzucono ponad 2000 czynów przestępczych związanych z podrabianiem dokumentów. W toku postępowania przygotowawczego wobec podejrzanych zastosowano zarówno izolacyjne jak i nieizolacyjnie środki zapobiegawcze. Ponadto dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na kilku nieruchomościach i ruchomościach, oraz w postaci pieniędzy, wszystko o łącznej wartości ok. 2.000.000 złotych. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 7 lat i 6 miesięcy – mówi Szymon Mościcki, rzecznik śląskiego oddziału straży granicznej.

Do Sądu Okręgowego w Świdnicy skierowano obszerny, bo zawierający prawie pół tysiąca stron akt oskarżenia, przeciwko 30. osobom, w tym osobom które produkowały i nabywały hurtowe ilość sfałszowanych dokumentów, w celu dalszej ich odsprzedaży.

Foto i źródło: Śląski oddział Straży Granicznej