Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podsumowanie akcji NURD w województwie śląskim

Autor: w dniu 2023-03-23

Śląska drogówka podsumowała wczorajszą akcję NURD. Pod lupę wzięto przejścia dla pieszych i to, jak kierowcy zachowują się w tych rejonach.

Od początku roku na drogach województwa śląskiego doszło do 149 wypadków z udziałem pieszych, w których 8 osób zginęło, a 146 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi, jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe. Między innymi organizowane są cyklicznie kolejne odsłony akcji NURD. Ostatnia miała miejsce wczoraj.

NURD w województwie śląskim. Podano statystyki

Głównym celem wczorajszych działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród pieszych, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na odniesienie poważnych obrażeń. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów – zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – to główne "grzechy" kierowców, stwarzające największe ryzyko potrącenia. Policjanci odnotowali wczoraj 2852 wykroczenia popełnione przez kierujących i 353 przez samych pieszych. Najczęstszym przewinieniem kierowców, było przekroczenie dopuszczalnej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych – 2202 zdarzenia, a wśród pieszych przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym – 252 takie przypadki.

Policjanci zaapelowali przy okazji o kulturę, wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, co prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.