Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Polak jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach. Został złapany dzięki współpracy służb [WIDEO]

Autor: w dniu 2024-02-01

Włamywał się do lombardów i długi czas był nieuchwytny. Skradł kosztowności, których wartość liczona jest w milionach. Finalnie został zatrzymany dzięki wielomiesięcznej współpracy polskich i czeskich służb. 

Kilkumiesięczna międzynarodowa współpraca policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach oraz kryminalnych z Czech doprowadziła do odnalezienia i zatrzymania sprawcy kilku włamań do lombardów w Ostrawie i Bruntalu. Sprawca ukradł złoto i biżuterię warte kilka milionów koron czeskich. Dzięki ustaleniom śląskich kryminalnych członek grupy przestępczej został zatrzymany na terenie Czech. Wpadł również inny mężczyzna poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Jedna z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach złapana

Czeska Policja zwróciła się w lipcu 2023 roku do strony polskiej o pomoc w śledztwie dotyczącym serii włamań do lombardów. Na spotkaniu roboczym w komendzie policji w Ostrawie stawili się śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także przedstawiciele Policji czeskiej i prokuratury nadzorującej postępowanie w Czechach.

Kryminalni ze Śląska zapoznali się z ustaleniami dotyczącymi osoby odpowiedzialnej za kilka włamań do lombardów na terenie Ostrawy i Bruntala. Przestępca ukradł przede wszystkim złoto i biżuterię o wartości kilku milionów koron czeskich. Strona czeska podejrzewała, że sprawca jest obywatelem Polski. Kryminalni z Polski i Czech ustalili kolejne zadania dla poszczególnych stron i przystąpili do działań.

Przez kolejne miesiące policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wykonali, jak opisuje policja, szereg ustaleń w sprawie, ściśle współpracując i wymieniając się nowymi informacjami ze śledczymi z Ostrawy i Bruntala w Czechach. Ostatecznie zdołano ustalić, gdzie w Czechach przebywa osoba poszukiwana, a następnie zatrzymano jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach: 37-letniego obywatela Polski odpowiedzialnego za włamania do lombardów. Kryminalni zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutów. Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie w Czechach. Nie była to jedyna osoba zatrzymana przez służby.

Zatrzymali go, bo uciekł z miejsca pracy

Śledczy ustalili również miejsce pobytu i zatrzymali w Czechach, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, 48-letniego obywatela Polski, który odbywał wyrok 2 lat więzienia m.in. za udział w grupie przestępczej, oszustwa i kradzieże, ale miał możliwość wykonywania pracy poza terenem zakładu karnego. Skorzystał z okazji i w maju zeszłego roku uciekł z miejsca pracy.

Śląscy kryminalni ustalili, że poszukiwany ukrywa się w Czechach i przekazali informacje stronie czeskiej. Tam też 48-latek został zatrzymany. Obecnie oczekuje na ekstradycję do Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Fot. screen/Śląska Policja