Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Policja opisuje przestępstwa wyborcze

Autor: w dniu 2024-04-08

Śląska Policja odnotowała sześć zgłoszeń popełnienia przestępstw wyborczych. Śledczy przekazują szczegóły dotyczące interwencji podjętych w regionie.

-Od północy w sobotę, do poniedziałku, do godziny 6.00 przyjęliśmy sześć zgłoszeń dotyczących popełnienia przestępstw polegających na kradzieży banerów wyborczych, zniszczeniu banerów wyborczych. Trzy przypadki dotyczyły zniszczenia karty wyborczej – w Myszkowie, Kłobucku, w Tychach. Jedno dotyczyło 0dstąpienia innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystanej karty do głosowania. To działo się w Zawierciu. Ponadto otrzymaliśmy łącznie 73 zgłoszenia dotyczące popełnionych wykroczeń – wylicza Sabina Chyra- Giereś ze śląskiej komendy policji

Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim zrywania i wieszania banerów wyborczych. To jednak nie wszystko. Nie brakowało sytuacji, w których z komisji wyborczej odwołane zostały osoby, które były pod wpływem alkoholu. W dwóch komisjach – w Częstochowie i Bytomiu odwołano członków komisji po tym, jak sprawdzono, że są pod wpływem alkoholu. Większość zgłoszeń dotyczyło jednak zrywania banerów wyborczych.

– Zgłoszenia dotyczyły głównie uszkodzenia plakatów, banerów wyborczych, usunięcia plakatów, umieszczenia plakatów. Jedno zgłoszenie dotyczyło złamania ciszy wyborczej przez kierującego samochodem oklejonym wizerunkiem jednego z kandydatów, a kolejne zaparkowania oklejonego samochodu z wizerunkiem kandydata przed lokalem wyborczym. Przyjęliśmy również kilka zgłoszeń dotyczących umieszczenia treści mającej charakter agitacji wyborczej w mediach społecznościowych – dodaje Chyra-Giereś.

Łącznie policja otrzymała 73 zgłoszenia dotyczące popełnionych wykroczeń.