Policjanci szkolą ratowników medycznych z samoobrony
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-02-09
Ci, którzy na co dzień ratują zdrowie i życie innych, sami narażeni są na niebezpieczeństwo. Na przestrzeni lat coraz więcej jest ataków wymierzonych w lekarzy czy ratowników medycznych. Jedno z takich zdarzeń zakończyło się tragicznie. Policjanci od kilku lat przeprowadzają szkolenia z samoobrony.
Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy są także ratownikami medycznymi, zorganizowali w piątek szkolenie z samoobrony dla ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
Policjanci szkolą ratowników medycznych z samoobrony
Organizowane od czterech lat warsztaty mają na celu poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych i przygotowanie ich na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją ze strony pacjentów.
"Samoobrona w ambulansie" to inicjatywa zapoczątkowana przez śląskich policjantów z Wydziału Doboru i Szkolenia katowickiej komendy wojewódzkiej. Już od 4 lat jest realizowana z myślą o poprawie bezpieczeństwa ratowników medycznych, zwiększeniu ich świadomości oraz zdobyciu praktycznych umiejętności w zakresie ochrony przed agresywnymi pacjentami. Jednym z jej kluczowych celów jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo personelu zespołu ratownictwa medycznego w ich naturalnym środowisku pracy – we wnętrzu karetki. Efektem kilkuetapowego szkolenia jest umiejętność zastosowania technik obrony w praktyce.
Podczas zajęć 30 medyków pod okiem doświadczonych policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji poznali: techniki odpierania ataku agresywnego pacjenta, sposoby przytrzymania agresora, pozycje i zasłony chroniące przed atakiem, procedury bezpiecznego opuszczenia karetki w sytuacjach zagrożenia, co więcej ćwiczenia odbywały się w poruszającej się karetce. Dzięki temu scenariusze ataków są wyjątkowo realistyczne, a ratownicy uczą się reagować na agresję w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Szkolenie miało charakter warsztatów opierających się w głównej mierze na ćwiczeniach praktycznych.
Nie tylko policjanci, ale również ratownicy medyczni, wykonując swoje obowiązki, korzystają z takiej samej ochrony prawnej, jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Niestety, w ostatnim czasie nasila się zjawisko agresji wobec pracowników służb ratunkowych, dlatego tego typu szkolenia są niezwykle ważne.
Źródło: Śląska Policja