Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Polskie spółki węglowe apelują w sprawie norm metanowych

Autor: w dniu 2023-04-04

Przedstawiciele spółek węglowych podpisali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie rozporządzenia dot. redukcji emisji metanu.

Prezesi spółek węglowych piszą list do europosłów w sprawie unijnego projektu rozporządzenia o redukcji emisji metanu z kopalń węgla.

Zdaniem przedstawiciele spółek węglowych nowe regulacje doprowadzą do szybkiego zamknięcia kilku polskich zakładów górniczych. – Musimy otwarcie mówić jakie skutki przyniesie przyjęcie tego rozporządzenia – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej:

-List na ma celu pokazanie skutków tego aktu prawnego, który jest na chwilę obecną procedowany w parlamencie. Limity, które są przewidziane w projekcie rozporządzenia, prowadzą – w mojej ocenie – do przyśpieszonej  likwidacji Polskiej Grupy Górniczej na dwa kroki. Jeden to rok 2027 – wejście w życie rozporządzenia, 2031 – szybka, przyśpieszona likwidacja sektora górniczego – mówi Marcinowi Hirnykowi prezes Rogala.

Samo zagadnienie jest złożone i musi zostać rozwiązane, bazując na przemyślanych działaniach. Te są konieczne, bo regulacje dotyczące górnictwa są dla niego tragiczne w skutkach

– Ten list otwarty jest bardzo ważny. Wychodzi dzisiaj od władz spółek, które są zagrożone inwazyjnym zamknięciem ze względu na to rozporządzenie. Przede wszystkim ma celu to, żeby pobudzić do rozsądnego myślenia europarlamentarzystów i władze Unii Europejskiej. Jesteśmy za tym, by przeprowadzać tego typu dokumenty przez Unię Europejską poprawiające klimat, ale w sposób rozsądny, oparty o fakty, liczby – dodaje Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Pod listem do europosłów podpisali się przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Tauron Wydobycie.