Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Portal Ślązag.pl od roku dostępny w sieci

Autor: w dniu 2023-03-10

Mija rok od momentu, gdy w sieci pojawił się portal informacyjny Ślązag.pl. Nadszedł czas podsumowań i przypomnienia historii tego projektu. 

10 marca 2022 roku swoją działalność rozpoczął portal informacyjny slazag.pl, którego nazwa łączy w sobie Śląsk i Zagłębie. Prace nad jego uruchomieniem rozpoczęto jesienią 2021 roku. Od tego czasu wiele się wydarzyło.

Slazag.pl zajmuje się tym, co najważniejsze w regionie

Premiera serwisu, z uwagi na wybuch wojny w Ukrainie, jak informował Marcin Zasada – redaktor naczelny Ślązaga, odbyła się szybciej niż początkowo zakładano. Ważne było to, by mieszkający w regionie Ukraińcy byli na bieżąco informowani o tym, co dla nich kluczowe. By wypełniać dziennikarską misję, zwerbowano zespół złożony w części z osób skupionych wcześniej wokół Dziennika Zachodniego, do momentu przejęcia tytułu przez Orlen. Co udało się osiągnąć rok po rozpoczęciu pracy?

-Kiedy powoływaliśmy do życia Ślązag.pl, mieliśmy przekonanie, że Śląsk, Zagłębie zasługują na poważny, opiniotwórczy portal regionalny, który poruszałby najważniejsze tematy z punktu widzenia życia Śląska i Zagłębia. Po tym roku, który właśnie dziś mamy, możemy powiedzieć, że wiele z tego, co podpowiadało nam nasze przeczucie, okazało się prawdziwe – wspomina dziś Marcin Zasada, redaktor naczelny portalu Ślązag.pl, który prowadzi w Radiu Piekary cykl rozmów publicystycznych pod tytułem "Rozmowa Dnia".

Dla portalu piszą m.in. Katarzyna Pachelska, Patryk Osadnik, a także Zbigniew Rokita. Artykuły tych autorów można poznać, wchodząc na stronę internetową www.slazag.pl.

Slazag.pl na Patronite

Portal chce pozyskać finansowanie za pomocą akcji crowdfundingowej w serwisie Patronite, by uniezależnić się od reklam. Zbiórka ruszyła 21 grudnia 2022 roku. Wyznaczono konkretne cele, w zależności od uzyskanych wpływów – realizacja nowych materiałów, zatrudnianie nowych dziennikarzy, ograniczenie liczby reklam – to, jaki cel uda się osiągnąć, zależy od owoców zbiórki.

– Z jednej strony potrzebujemy stabilizacji, ale z drugiej – traktujemy taką zbiórkę jak sposób na podtrzymanie kontaktu z ludźmi i ich głębsze zaangażowanie – mówił w rozmowie z portalem press.pl Zasada

Z takiej formy wsparcia korzystają też inne, niezależne media. Życzymy owocnej zbiórki, a z okazji pierwszych urodzin całemu zespołowi życzymy sukcesów.